Žihadlo môže byť nebezpečné

V populácii žijú ľudia, ktorí ani netušia, že sú na jed hmyzu alergickí.

Kto je v ohrození a dá sa dráme po bodnutí žihadlom vyhnúť?

Včela, osa, čmeliak a sršeň zanechávajú v mieste bodnutia jed, ktorý môže pre niektorých ľudí znamenať vážne ohrozenie života Pre zdravého človeka bodnutie žihadlom znamená v mieste vpichu len mierny opuch a viac či menej bolestivé začervenanie. Žihadlo sa preňho stáva nebezpečným, len ak sa ocitne v ústach či na krku pre hrozbu udusenia. Telo alergika na jed hmyzu však reaguje dramaticky aj na bodnutie mimo oblasti dýchacích ciest. Pritom tento druh alergie sa môže vyvinúť nielen u alergikov, ale aj u osôb, ktoré inak nijakou alergiou netrpia. Pravda je, že ak už alergickú reakciu majú, obyčajne prebieha vážnejšie. V strehu by mali byť ľudia alergickí na med. Alergia na med sa obyčajne vyskytuje práve u alergikov na bodnutie včelou. Častými obeťami bodnutia osami bývajú predavači v stánkoch s občerstvením, trhovníci, smetiari.

Osy a sršne sa správajú agresívne, ich bodnutie je najčastejšie. Včely a čmeliaky nie sú prirodzene agresívne, bodnú len v prípade ohrozenia. Včela po bodnutí príde nielen o žihadlo, ale aj o kus zadočka a zažívacieho traktu a umiera. Žihadlo ôs a sršňov je hladké, po bodnutí ho ľahko vytiahnú a môžu bodnúť aj opakovane. Výnimočne však aj ich žihadlo môže ostať v rane.

Kto mal po bodnutí hmyzom ťažšie prebiehajúcu reakciu v podobe nadmerného opuchu so začervenaním a opuchom nad 10 cm, mal by svoj problém konzultovať s imunoalergológom. Diagnózu alergie na bodnutie včelou alebo osou je totiž možné potvrdiť pomocou vpichových kožných alebo krvných testov. Takéto testy je možné robiť počas celého roka, no najskôr 6 týždňov po prípadnom bodnutí.

Na čo je takéto zistenie dobré?

Alergiu na bodnutie hmyzom je možné nielenže liečiť, ale pacientom s rizikom závažnej celkovej až anafylaktickej reakcie je nevyhnutné predpísať pohotovostný balíček, ktorý by mali nosiť stále so sebou. Môže im totiž zachrániť život.

Je vôbec možné sa z alergie na jed hmyzu vyliečiť?

Liečba samotnými protialergickými liekmi nezaručuje, že sa táto reakcia nezopakuje.
Liečia totiž len príznaky alergie, jej príčinu odstraňuje len dlhotrvajúca imunoterapia.

Čo robiť bezprostredne po bodnutí

Po bodnutí je dôležité čo najrýchlejšie si vytiahnuť prípadné žihadlo čo najbližšie pri koži, aby ste nestlačili rezervoár jedu. Ranku dezinfikujte.
Proti opuchu v mieste vpichu dobre poslúži octanový alebo studený obklad či priloženie vrecka s ľadovými kockami. Jestvujú aj gély s obsahom protialergickej látky proti svrbeniu a opuchu (Fenistil gél, Psilo-balsam). V prípade bolesti dobrú službu urobia aj analgetiká, napr. Ibuprofén účinkuje nielen proti teplote a bolesti, ale aj proti zápalu. Takisto je možné užiť protialergický liek, 7-tabletové balenia sú voľnopredajné a mali by byť súčasťou dovolenkovej lekárničky.
Po bodnutí do dýchacích ciest treba dať postihnutému cmúľať kúsky ľadu alebo studenú lyžicu a čo najrýchlejšie volať sanitku. Záchranku treba zavolať aj v prípade rozvíjajúcej sa celkovej reakcie (akékoľvek príznaky vzdialené od miesta vpichu) – sťažené dýchanie, búšenie srdca, nevoľnosť, vyrážky na rôznych častiach tela. Nadmerná reakcia v mieste vpichu by mala byť dôvodom na návštevu alergológa.

Ako predchádzať bodnutiu hmyzom

  • v prítomnosti ôs a včiel nerobte prudké pohyby
  • pozor na prezreté opadané ovocie
  • pri práci v záhrade a zbere ovocia používajte rukavice
  • nenoste príliš voľné oblečenie ani oblečenie jasných farieb
  • nepoužívajte pri výletoch do prírody parfumy, laky na vlasy, ale repelenty
  • nechodievajte naboso – nepiknikujte v blízkosti odpadkových košov
  • nápoje vždy prikrývajte a pri jedení a pití potravu pred vložením do úst skontrolujte pohľadom
Oddelenie výchovy ku zdraviu