Vyzvi srdce k pohybu 2015

VSkPCelonárodná kampaň zameraná na zvýšenie pohybovej aktivity dospelej populácie, ktorá začína 23. marca a trvá do 14. júna 2015.

Kampaň sa koná pod záštitou ÚVZ SR a kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku.

Mnohí dospelí ľudia v našej krajine vedú sedavý spôsob života. Nedostatok pohybovej aktivity sa podieľa významnou mierou na zvyšovaní chorobnosti a úmrtnosti na chronické ochorenia, ako sú ateroskleróza so všetkými  jej  dôsledkami,  vysoký krvný tlak, nadváha a obezita, cukrovka 2. typu, niektoré druhy rakoviny, ochorenia a funkčné poruchy pohybového ústrojenstva.

Cieľom kampane je povzbudiť  formou súťaže čo  najviac ľudí, aby  zaradili do  svojho voľného času  každodenne  aspoň 30 minút pohybových aktivít a žili zdravšie.

Jej účastníci v uplynulých piatich ročníkoch významne zvýšili svoju aktivitu, mnohí z nich zhodili nadbytočné kilogramy a väčšina sa vďaka pravidelnému pohybu začala cítiť lepšie!

Zapojte sa do súťaže, prekonajte pohodlnosť a vyhráte zdravie!

Ak chcete byť zaradený do súťaže, musíte sa vo svojom voľnom čase venovať pohybovým aktivitám minimálne 4 týždne za sebou od 23. 3. 2015 do 14. 6. 2015. Pohybu je potrebné venovať najmenej 210 minút každý týždenne a mať pohybovú aktivitu aspoň v 4 dňoch.

Prečo je pre nás pohyb taký dôležitý?

  • cvičenie zlepšuje činnosť srdca, zvyšuje jeho adaptibilitu na pohyb;
  • je tréningom koronárnych ciev, prehlbuje dýchanie, uľahčuje návrat žilnej krvi k srdcu. Je najprirodzenejším tréningom bránice;
  • pozitívne ovplyvňuje tlak krvi;
  • udržuje chrbticu a kĺby vo funkčnej zdatnosti, posilňuje svalstvo;
  • uvoľňuje nervové napätie a má vplyv na duševnú sviežosť, prekrvenie a okysličenie mozgu. Odstráni problémy pri zaspávaní, zmenší depresie, pomáha vyrovnať sa so stresom;
  • pozitívne ovplyvňuje hladinu cholesterolu a cukru;
  • pomáha pri liečbe obezity.

Podrobnejšie informácie o súťaži nájdete v materiáloch na stiahnutie