V súvislosti s prechodom na nový portál ÚVZ www.uvzsr.sk, bude súčasné webové sídlo RÚVZ PD (www.ruvzpd.sk) vypnuté k 31.12.2023.
Od 1.1.2024 bude doména ruvzpd.sk presmerovaná na nový portál www.uvzsr.sk.
Informácie týkajúce sa pôsobnosti RÚVZ PD nájdete na novom portáli na podstránke
www.uvzsr.sk/web/ruvzpd.

Vyhrajte nad jarnou únavou a jarnou depresiou

Pociťujete v marci a apríli zvýšenú únavu, malátnosť až ospalosť? Cítite sa vyčerpane, chýba vám energia a nič vás nebaví? Musíte sa nútiť do akejkoľvek činnosti? V tom prípade sa u vás prejavujú príznaky jarnej únavy. Postihuje približne tri štvrtiny populácie. Ženy trápi štyrikrát častejšie ako mužov.

Príznaky jarnej únavy sú všeobecne známe – subjektívny pocit fyzickej a psychickej vyčerpanosti, pocit únavy, bolesť hlavy, závrate, ospalosť, zlá nálada, podráždenosť.

Príčiny tohto stavu

 • nedostatok telesného pohybu počas zimných mesiacov
 • strava, je v zimnom období spravidla energeticky výdatnejšia a hlavne mastnejšia, spotreba ovocia a zeleniny je v zimnom období obmedzená a príjem ochranných faktorov deficitný. Ovocie a zelenina sú významným zdrojom takmer všetkých vitamínov, mnohých minerálnych látok, vlákniny, ale tiež flavonoidov, ktoré posilňujú účinky vitamínu C a pôsobia antioxidačne, mnohých enzýmov, ktoré podporujú tráviace procesy a metabolické reakcie v organizme. Zásoby ochranných faktorov sú v organizme väčšinou obmedzené a často sú po zimných mesiacov celkom vyčerpané. V prípade že nie je zabezpečený ich trvalý a dostatočný prísun, môže sa pocit únavy a sklon k infekciám zvýšiť.
 • telo zlenivelo – leňošenie je často sprevádzané nežiadúcim prírastkom na telesnej hmotnosti

Čo môžeme v rámci prevencie proti tomu robiť.

Ako teda bojovať proti jarnej únave:

 • Dožičte si každodenný a dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu.
 • Dodržiavajte zásady správnej, pestrej ale striedmej výživy s dostatočným príjmom ochranných živín. Do svojho jedálneho lístka zaraďte veľa čerstvej zeleniny a ovocia s obsahom vitamínu C, minerály, bielkoviny a vlákninu.
 • Primerane veku športujte a relaxujte.
 • Nezabúdajte na oddych a výdatný spánok. Dodržiavajte pravidelný denný režim s dostatkom spánku.
 • Netrávte voľný čas v uzavretých priestoroch, doma či v nákupných centrách.
 • Otužujte sa, sprchujte striedavo studenou, teplou a opäť studenou vodou.
 • Doprajte si uvoľňujúci kúpeľ, saunu či masáž.
 • A hlavne – nalaďte sa na optimistickú strunu, veď prichádza jar. Poznáte niečo krajšie?

Pozor na jarnú depresiu

Stratili ste záujem o bežné aktivity, ste podráždená a výbušná? Ak k tomu ešte máte problém so spánkom a máte čierne myšlienky, dávajte si pozor. Môže sa totiž u vás prebúdzať jarná depresia. Zimná nepohoda a zhoršenie duševnej pohody sa prehlbuje práve v tomto období, teda tesne pred príchodom jari. Ak sa u vás vyskytujú všetky spomínané príznaky, vyhľadajte radšej odbornú pomoc.

Oddelenie výchovy ku zdraviu