Vplyvy fajčenia

Každý piaty Slovák zomrie na následky fajčenia. Ešte stále ste nenašli odvahu s tým skoncovať?

Cigareta – „unikátna chemická továreň“.

Fajčiari to neradi čítajú, ale fakty sa nedajú umlčať. Jedna cigareta vám skráti život o sedem minút. Jej dym obsahuje chemické látky, ktoré krv rozvádza do celého tela a preukázateľne poškodzujú zdravie a vyvolávajú rôzne ochorenia. Nikotín pôsobí na centrálny nervový systém a zapríčiňuje závislosť. Okrem toho zvyšuje tlak krvi, preto zle vplýva na činnosť srdca. Dechty vyvolávajú rakovinu a sklerózu tepien. A oxid uhoľnatý zabraňuje okysličovaniu krvi, čím zhoršuje srdcovo-cievne ochorenia.

Cigareta – dobre načasovaná rakovinová bomba.

Ako fajčiar máte 15-násobne vyššiu šancu na rakovinu pľúc než ako nefajčiar. „Smrteľná chronická obštrukčná choroba pľúc sa u nefajčiarov takmer nevyskytuje“. Fajčenie dopomáha k vredom žalúdka a dvanástnika, cukrovke, sivému zákalu či osteoporóze. Mužom likviduje potenciu a ženám narúša menštruačný cyklus, zhoršuje možnosť otehotnenia a vyvoláva skoršiu menopauzu.

Fajčíte v tehotenstve? Zvyšujete si riziko potratu a predčasného pôrodu, vaše bábätko bude pravdepodobne vážiť menej, čím sa zvýši riziko komplikácií. Dokázala sa tiež súvislosť medzi fajčením počas tehotenstva a syndrómom náhleho úmrtia dojčaťa.

Takmer polovica detí u nás je vystavená aspoň raz za týždeň pasívnemu fajčeniu. Deti fajčiarov majú častejšie zápaly dýchacích ciest a stredného ucha, astmu a onkologické ochorenia.

Bojíte sa priberania?

Väčšina fajčiarok sa bojí, že priberie. Pôsobením nikotínu vaše telo spáli asi o 200 kilokalórií denne viac, takže kým si zvykne, priberiete nanajvýš 3 až 4 kilogramy. Ale nemusíte, ak si pridáte jednu športovú aktivitu do týždňa alebo ak nahradíte jedno jedlo čerstvou zeleninou. Len sa nepokúšajte držať diétu! Ak si naozaj nemôžete dovoliť ani dočasný prírastok na hmotnosti, schudnite vopred. Ešte kým fajčíte, pôjdu vám kilogramy dolu ľahšie.

Oddelenie výchovy ku zdraviu