Týždeň mozgu 10. – 16. marec 2014
Týždeň mozgu „Brain Awareness Week“ sa uskutočňuje už od roku 1996, vďaka spoločnej iniciatíve dvoch organizácií – medzinárodnej odbornej organizácie „Society for Neuroscience“ a neziskovej organizácie „The Dana Alliance for Brain Initiatives“, ktorá združuje viac ako 265 významných vedcov a je zameraná na podporu verejného povedomia o pokroku vo výskume mozgu.
Akcia sa postupne rozšírila do celého sveta a v súčasnosti sa na nej podieľa množstvo partnerských organizácií. Na Slovensku sa do akcie každoročne zapájajú sociálne zariadenia a zdravotnícke pracoviská, školy a subjekty pomáhajúce seniorom.
V rámci SR túto akciu zastrešuje Slovenská Alzheimerova spoločnosť v spolupráci s Neuroimunologickým ústavom SAV, Nadáciou MEMORY a Centrom MEMORY. Slovensko sa prvýkrát zapojilo v roku 2008.
Čo je dôležité pre náš mozog?
Mozog je centrum nervovej sústavy – v mozgu je všetko. Pre tento 1,5 kg ľudský orgán (mužský mozog má zhruba o 4 % viac buniek ako ženský a je o 100 g ťažší), ktorý ukrýva približne 100 miliárd nervových buniek, je dôležitá hlavne prevencia – treba sa naučiť žiť život, ktorý nášmu mozgu prospieva.
Mozog je potrebné precvičovať v každej etape ľudského života, najmä s pribúdajúcim vekom. Všeobecne platí pravidlo, že čo je prospešné pre naše srdce, je prospešné aj pre náš mozog – venujme sa aktívnemu pohybu a dodržiavaniu zásad zdravej výživy, nezabúdajme na preventívne lekárske prehliadky, skúsme obmedziť fajčenie a alkohol.
Pre mozog je tiež dôležitý rozmanitý tréning a primeraná „záťaž“. Je dôležité neustále precvičovanie mozgu s cieľom udržať si mozog v dobrej kondícii, a to čítaním, riešením hlavolamov, krížoviek, riešením matematických úloh, ale aj komunikáciou.