Typy, čo jesť pred a po športe
Telo potrebuje energiu. V akej forme a kedy, aby ste zbytočne nehladovali alebo necvičili preplnení?
Jedzte maximálne dve až tri hodiny pred cvičením. Najlepšie sú cereálie, ovocie, jogurt, celozrnný chlieb, cestoviny alebo ryža. Tieto potraviny vám dodajú energiu na hodinu cvičenia a pomôžu naštartovať spaľovanie tukov.
Pred, počas i po cvičení pite vodu. Energetické športové nápoje sú vysoko kalorické a vhodné skôr pre vrcholových športovcov, počas cvičenia vo vysokom tempe viac ako hodinu.
Hneď po cvičení nejedzte. Ak máte veľký hlad, dodajte unaveným svalom energiu zo zdravých sacharidov: ovocie, zelenina, celozrnné pečivo. Zhruba za hodinu po cvičení doplňte proteíny, dejte si vajce, orechy, morčacie alebo kuracie mäso.
Pokiaľ vás čaká práca či šport v horúcom počasí a na slnku, na hydratáciu určite nezabúdajte – dbajte však o to, aby ste pili nápoje s obsahom sodíka a draslíka. Takzvaná hyponatrémia je typická nízkou hladinou sodíka v krvi. Po cvičení zjedzte aj niečo slané. Napríklad osolené pečivo. Určite sa počas fitness tréningu vyhnite užívaniu tabliet ako ibuprofen či aspirín – mohli by totiž narobiť šarapatu v obličkách, ktoré sa musia vyrovnať so záťažou spôsobenou fyzickým výkonom a látkovou výmenou pri príjme tekutín.
Príjem tekutín si môžete prípadne aj rozpísať a rozplánovať na celý deň. Priveľký prísun vody, ktorý sa končí zavodnením a prehydratovaním organizmu. Príznakmi zavodnenosti môže byť aj hnačka či vracanie, psychická zmätenosť, straty chuti do jedla, letargia či svalová slabosť, dokonca kŕče. Aby ste sa vyhli „prepitiu“, mali by ste voliť skôr menšie množstvá v pravidelných časových intervaloch.
Oddelenie výchovy ku zdraviu
dátum uverejnenia: 02. 05. 2011 09:08:13