Trpíte jesennou depresiou?

S príchodom chladných a sychravých dní sa mnohým zhoršuje nálada. Ráno sa vám ťažko vstáva, nič sa vám nechce, ani komunikovať s okolím. To má na svedomí jesenná depresia. Približne 60-70 % ľudí zažije v niektorom svojom životnom období depresiu alebo úzkosť. Časť z nich sa so svojimi ťažkosťami po čase vyrovná, ale u 10 % zostáva depresia ako porucha.

Depresia nie je prejavom slabosti človeka. Nedá sa ovládnuť len vlastnou vôľou. Je to porucha psychiky, ktorá je spôsobená nerovnováhou biochemických procesov v mozgu poklesom množstva serotonínu, chemickej látky, ktorá reguluje náladu.

Príčinou jesennej depresie je, že v tomto období sa u nás mení vnútorný rytmus, čo sa prejavuje i zvýšeným počtom chorôb. S ubúdajúcimi teplými slnečnými lúčmi a pribúdajúcim chladom to neznamená nič výnimočné. Práve nervozita a nedostatok svetla vedie k nespavosti a k striedaniu nálad.

Symptómy jesennej depresie

Jedným z typických príznakov je nedostatok podnetov, ktoré by vás nejakým spôsobom motivovali. Práve naopak stáva sa, že človek upadne do letargie a má pocit, že ho nič zmysluplné nenapĺňa. Nezvyčajnou nie je ani zvýšená hladina dráždivosti, čoho dôsledkom je vyhľadávanie nezmyselných hádok.

Ak depresii podľahnete úplne, začnete pesimizmus a depresívne nálady prenášať do všetkých oblasti svojho života. Pri ťažkých a neovládateľných stavoch by ste mali vyhľadať pomoc odborníka.

Ako predísť depresii

  1. Pravidelne sa venujte nejakej fyzickej aktivite, ktorá vás správne „nabudí“. Práve pri nej sa tvoria hormóny šťastia, ktorá ovplyvnia i vaše zmýšľania.
  2. Vyberte sa s priateľmi do sauny, ktorá veľmi blahodarne pôsobí na ľudský organizmus.
  3. Neseďte doma a choďte aj v daždivom počasí na prechádzku. Veď v konečnom dôsledku to môže byť i príjemné.
  4. Započúvajte sa do tónov dobrej hudby. Skúste napríklad relaxačnú, pri ktorej sa oddáte príjemnej meditácii.
  5. Choďte sa zabaviť do kina, divadla, alebo si len tak poseďte s priateľmi pri káve.
Oddelenie výchovy ku zdraviu