Trpíte jesennou depresiou?
S príchodom chladných a sychravých dní sa mnohým zhoršuje nálada. Ráno sa vám ťažko vstáva, nič sa vám nechce, ani komunikovať s okolím. To má na svedomí jesenná depresia. Približne 60-70 % ľudí zažije v niektorom svojom životnom období depresiu alebo úzkosť. Časť z nich sa so svojimi ťažkosťami po čase vyrovná, ale u 10 % zostáva depresia ako porucha.
Depresia nie je prejavom slabosti človeka. Nedá sa ovládnuť len vlastnou vôľou. Je to porucha psychiky, ktorá je spôsobená nerovnováhou biochemických procesov v mozgu poklesom množstva serotonínu, chemickej látky, ktorá reguluje náladu.
Príčinou jesennej depresie je, že v tomto období sa u nás mení vnútorný rytmus, čo sa prejavuje i zvýšeným počtom chorôb. S ubúdajúcimi teplými slnečnými lúčmi a pribúdajúcim chladom to neznamená nič výnimočné. Práve nervozita a nedostatok svetla vedie k nespavosti a k striedaniu nálad.
Symptómy jesennej depresie
Jedným z typických príznakov je nedostatok podnetov, ktoré by vás nejakým spôsobom motivovali. Práve naopak stáva sa, že človek upadne do letargie a má pocit, že ho nič zmysluplné nenapĺňa. Nezvyčajnou nie je ani zvýšená hladina dráždivosti, čoho dôsledkom je vyhľadávanie nezmyselných hádok.
Ak depresii podľahnete úplne, začnete pesimizmus a depresívne nálady prenášať do všetkých oblasti svojho života. Pri ťažkých a neovládateľných stavoch by ste mali vyhľadať pomoc odborníka.
Ako predísť depresii
- Pravidelne sa venujte nejakej fyzickej aktivite, ktorá vás správne „nabudí“. Práve pri nej sa tvoria hormóny šťastia, ktorá ovplyvnia i vaše zmýšľania.
- Vyberte sa s priateľmi do sauny, ktorá veľmi blahodarne pôsobí na ľudský organizmus.
- Neseďte doma a choďte aj v daždivom počasí na prechádzku. Veď v konečnom dôsledku to môže byť i príjemné.
- Započúvajte sa do tónov dobrej hudby. Skúste napríklad relaxačnú, pri ktorej sa oddáte príjemnej meditácii.
- Choďte sa zabaviť do kina, divadla, alebo si len tak poseďte s priateľmi pri káve.