Svetovým dňom boja proti rakovine – 4. február (World Cancer Day)

Svetový deň boja proti rakovine sa stal udalosťou, na ktorú každý rok upozorňuje Medzinárodná únia na boj proti rakovine (UICC), WHO a na Slovensku Liga proti rakovine (LPR).

Na rakovinu zomiera na svete najviac ľudí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na rakovinu v rokoch 2005 – 2015 zomrie asi 84 miliónov ľudí, ak sa proti vzniku tohto ochorenia neprijmú nijaké opatrenia.

Rakovina je všeobecný termín vzťahujúci sa na ochorenia postihujúce ktorúkoľvek časť ľudského organizmu. Ochorenie vyvoláva zhubný nádor (odtiaľ aj termín „nádorové ochorenia“), pre ktorý je charakteristický nekontrolovaný rast s ničením okolitých tkanív i predpoklady pre metastázovanie.

Pritom mnohým rakovinovým ochoreniam sa dá predísť, ak sa odstránia hlavné rizikové faktory.

WHO informovala, že nezdravé stravovanie a sedavý spôsob života predstavujú dva hlavné rizikové faktory, ktoré podporujú vznik hypertenzie, zvýšenie hladiny cukru v krvi, koncentráciu lipidov v krvi, zvýšenú hmotnosť až obezitu a následne vznik chronických chorôb, napríklad srdcovo-cievneho systému, rakoviny či diabetu.

Lekári každoročne diagnostikujú rakovinu miliónom ľudí na svete; 7,6 milióna pacientov na ochorenie s takou diagnózou zomrie.

Podľa WHO na svete kvôli nedostatočnej konzumácii ovocia a zeleniny zomiera 2,7 milióna osôb, pre nedostatok pohybu príde o život 1,9 milióna ľudí.

Na celom svete sa najčastejšie vyskytujú – v prípade mužov a podľa počtu úmrtí na svetovej úrovni – rakoviny pľúc, žalúdka, pečene, hrubého čreva a prostaty. Medzi ženami je to rakovina prsníka, pľúc, žalúdka, hrubého čreva a konečníka a krčku maternice.

Všade na svete je hlavnou príčinou vzniku rakoviny fajčenie, ktoré spôsobuje rakovinu pľúc, hrdla, úst, pankreasu, močového mechúra, žalúdka a pečene. Nebezpečné je aj pasívne fajčenie, teda vdychovanie zafajčeného vzduchu nefajčiarmi.

Zdroj: TASR

Typické príznaky jednotlivých druhov rakoviny:

pľúc: ťažký kašeľ
hrtana: ťažký kašeľ, suché hrdlo a podobne
hlasiviek: chrapot či strata hlasu
žalúdka: bolesť brucha po jedle, poruchy trávenia, vracanie
ústnej dutiny a krku: vriedky na jazyku či v krku, ktoré sa nehoja
prsníka: zmena na bradavke, hrčka v prsníku, väčšie uzliny v podpazuší
čriev a konečníka: krv v stolici, zápchy či hnačky
krvi: zvýšená krvácavosť, tvorba krvných podliatin, časté infekcie, bolesti kostí a kĺbov
hltana a pažeráka: problémy s hltaním
kože: krvácajúce znamienko, ktoré sa zväčšuje, svrbí alebo mení farbu, vred či bradavica, ktorá sa nehojí
krčka maternice: krvácanie po pohlavnom styku, mimo obdobia menštruácie, nezvyčajný výtok, bolestivá menštruácia
močového mechúra a obličiek: krv v moči, pálenie pri močení, časté močenie
prostaty: slabý, prerušovaný odtok moču, bolesť v dolnej časti chrbta, v panve či hornej časti stehien

Oddelenie výchovy ku zdraviu