Svetový deň zdravia
Pohyb v prírode – prevencia civilizačných ochorení.

Príroda lieči. Koľkokrát sme túto vetu už počuli. Či už z úst našich najbližších, priateľov alebo nášho lekára. A koľkí z nás sme skutočne okúsili jej liečivú silu.

Máme za sebou skutočne ťažké obdobie v súvislosti s pandémiou COVID – 19. Nastal ten správny čas hľadať možnosti aktívneho trávenia voľného času na čerstvom vzduchu. Pozitív pobytu v prírode je skutočne viacero. Výrazne nižšie riziko nákazy ako v klasickej posilňovni, jednotlivec nie je viazaný voľnými termínmi. V  neposlednom rade, takýto pohyb je zadarmo. Napriek nevyhnutnosti dodržiavania hygienických predpisov je možné udržať bezpečný sociálny kontakt. Príjemným benefitom je obnovenie kontaktov po dlhom čase vynútenej izolácie,  upevnenie existujúcich  priateľstiev počas cvičenia aj  s mladšími generáciami. Aktívny pohyb v prírode nesporne pomáha človeku v akomkoľvek veku udržať si  fyzické a psychické zdravie, významne odbúra stres a frustráciu, aktivuje  myseľ a pomáha nadobudnúť pocit spokojnosti a šťastia.

Pohyb ako taký priaznivo ovplyvňuje celkový zdravotný stav človeka. Je už dávno známe, že jeho nedostatok spolu so sedavým spôsobom života výrazne prispieva  k vzniku zdravotných problémov. Mnoho ľudí, hlavne mladých,  si pohyb automaticky spája so športovaním. Pri pobyte v prírode sa však nevyhnutne  nemusíme  venovať nejakému športu. Postačí totiž aj obyčajná prechádzka. Prechádzky samotné predstavujú skvelý spôsob pohybu  pre ľudí, pre ktorých sú športové aktivity ako beh či plávanie príliš náročné. Hlavným dôvodom je , že chôdzu môžeme zaradiť medzi tie najjednoduchšie fyzické činnosti. Výhodou je, že takýto druh pohybu vo vyššom veku nezaťažuje srdce, pľúca, kosti alebo svaly. Ideálny pomer medzi efektivitou a námahou, ktorú osoba pri chôdzi vynakladá je to,  čo ocení človek vo vyššom veku. Je už len na vás, akú dĺžku prechádzky si zvolíte a či pôjdete osamote alebo s ďalšou osobou.

pohyb - leták - ÚVZ SR

zdroj: ÚVZ SR