Svetový deň diabetu
Svetový deň diabetu je každoročne vyhlásený 14. novembra Svetovou federáciou diabetu v spolupráci s WHO za účelom zvyšovania povedomia o tomto ochorení, o jeho príčinách, príznakoch, liečbe a komplikáciách.
Diabetes mellitus – cukrovka, patrí medzi závažné chronické ochorenia. V dôsledku akútnych a chronických komplikácií sa významnou mierou podieľa na chorobnosti, invalidite aj úmrtnosti.
V 90 % prípadov ide o diabetes typu 2, pri ktorom najdôležitejším vonkajším faktorom príčiny vzniku je nadváha, obezita a nízka fyzická aktivita.
Je k dispozícii mnoho argumentov a klinických štúdií, ktoré ukazujú, že prechodu z rizikového prediabetického štádia do štádia klinického DM je možné predísť alebo ho aspoň oddialiť až v cca 50 % prípadov správnou intervenciou v horizonte efektu minimálne 5 – 7 rokov.
Témou pre rok 2018 je Diabetes a rodina.
Na Slovensku sa vlani liečilo 355-tisíc diabetikov a pribudlo vyše 22-tisíc nových prípadov, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka. Vyplýva to z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií.
Prevažná väčšina pacientov (321 987) sa liečila na diabetes 2. typu. Až 90 % tvorili diabetici vo veku 45 a viac rokov.
Na diabetes 1. typu bolo liečených 27 108 pacientov, z toho 1 369 detí do 14 rokov. Najväčšiu skupinu tvorili pacienti vo veku 25 – 64 rokov (72 %).
Tehotenská (gestačná) cukrovka, ktorá vzniká v tehotnosti v dôsledku hormonálnych zmien a väčšinou po pôrode zanikne, bola diagnostikovaná u 1 504 žien.
Zdroj:
www.uvzsr.sk
www.nczisk.sk/Search/results.aspx?k=cukrovka