Správne využitie dovolenky

Dovolenka je určená na zotavenie organizmu, má preto vhodne vyvážiť jednosmerné zaťaženie nášho všedného spôsobu života. Či si zvolíme pobyt v horách pri vode, v chate, alebo budeme cestovať, spoznávať kultúrnohistorické pamiatky a prírodné zaujímavosti doma či v zahraničí, vždy sa snažme, aby náš denný program bol pestrý a bohatý na pekné zážitky. Ak sa chceme na dovolenke skutočne zotaviť, musíme sa predovšetkým zbaviť všetkých starostí.

Pri súčasnom spôsobe života stále ubúda telesného pohybu. Chodíme čoraz menej pešo, telesnú prácu nahrádzajú stroje a voľný čas trávime väčšinou posediačky, v kine, divadle, pri rádiu, televízore, počítači atď. Nášmu zdraviu preto na dovolenke prospeje najmä pohyb. Prehlbuje sa ním dýchanie a umožňuje sa lepšia výmene kyslíka v pľúcach. Súčasne sa ovplyvňuje aj činnosť srdcovo-cievneho, zažívacieho a nervového systému.

Najvýdatnejší pohyb si zabezpečíme cvičením a športom. Takmer ideálnym rekreačným športom v letných mesiacoch je plávanie, ktoré spĺňa všetky zdravotné požiadavky na pohybovú aktivitu a je vhodné pre každý vek. Nikdy však nepreceňujme svoje sily, nesnažme sa zaplávať čo najďalej, najmä ak sme netrénovali, aby sa takéto „preteky“ neskončili tragicky.

Všestranný pohyb poskytuje aj turistika, pešie túry. Na začiatku túry sa spravidla zrýchľuje pulz a zvyšuje sa počet vdychov za minútu. Postupne si však organizmus privyká na nové podmienky, nervovo-svalovou súhrou sa dosahuje rovnomerný, pokojný pulz a zvyšuje sa objem každého vdychu. Telo je hospodárnejšie zásobované krvou, a tým sa urýchľuje vylučovanie odpadových látok, výmena kysličníka uhličitého za kyslík.

Chráňme sa pred slnečným úpalom (úžehom), ktorý ohrozuje každého, kto sa za horúceho letného dňa s nepokrytou hlavou dlhší čas zdržuje na prudkom slnku. Doprajme si dostatočne dlhý a výdatný spánok pri otvorenom obloku. Nepime pred spaním čiernu kávu, silný čaj, nefajčime, nerozrušujme sa napínavým čítaním. Nie je prehreškom po obede si na štvrťhodinku zdriemnuť, ak je to iba oddych, a nie polihovanie.

Správna dovolenka, ktorá významne posilní naše zdravie, spočíva teda v aktívnom oddychu. Zmeňme preto zásadne navyknutý spôsob života – prostredie i činnosť.

Využime čo najviac prirodzené rekreačné prostriedky: slnko, čerstvý vzduch a telesný pohyb.

Oddelenie výchovy ku zdraviu