V súvislosti s prechodom na nový portál ÚVZ www.uvzsr.sk, bude súčasné webové sídlo RÚVZ PD (www.ruvzpd.sk) vypnuté k 31.12.2023.
Od 1.1.2024 bude doména ruvzpd.sk presmerovaná na nový portál www.uvzsr.sk.
Informácie týkajúce sa pôsobnosti RÚVZ PD nájdete na novom portáli na podstránke
www.uvzsr.sk/web/ruvzpd.

Pozor na žltačku typu E!

Pozor na dovolenke!

Idete na dovolenku? Tak si dajte pozor, aby ste si z nej nepriviezli nie príliš bežnú hepatitídu (žltačku) typu E. Touto infekčnou chorobou sa môžete nakaziť práve na dovolenke. A pozor! Nemusí sa jednať o žiadnu cestu za exotikou. Nainfikovať sa môžete i v Nemecku alebo v turisticky obľúbenom Chorvátsku či Grécku!

Očkovanie proti hepatitíde typu A alebo B (tzv. žltačke) vás neochráni.

Hepatitída typu E

Čo to je:
vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje ťažkými zažívacími problémami, horúčkami, bolesťami kĺbov a svalov. Vírus napadá bunky pečeňového tkaniva, ktoré poškodzuje. Ochorenie neprechádza do chronického štádia.
Ako sa môžeme infikovať:
hlavne z kontaminovanej vody, ale i od infikovaného človeka.
Ako je nebezpečná:
úmrtnosť je pomerne nízka, u tehotných žien ale dosahuje až 20 %. Omnoho horšie sú komplikácie a zdĺhavé zdravotné problémy, ktoré môžu pretrvávať i roky.
Ako sa chrániť:
nekonzumujte nebalenú vodu, umývajte si ruky.

Ďalšie ochorenia, ktoré si môžete priviesť z ciest

Malária:
vysoké horúčky, kŕče, hnačky, zvracanie. Spôsobuje ju parazit, ktorý napáda červené krvinky a urýchľuje ich rozpad. Nakaziť sa môžete hlavne v tropických krajinách, ale komáre, ktoré ochorenie prenášajú, sa môžu vyskytnúť i v južnej Európe, bodnúť vás môžu i na letisku.
Úplavica:
dlho trvajúce hnačky spôsobené rôznymi mikroorganizmami. Obzvlášť ťažký priebeh má amébovitá úplavica, ktorú môžete získať i v riekach severnej Afriky, napr. v Egypte.
Oddelenie výchovy ku zdraviu