Pozor na kliešte!

Kliešte sú po komároch druhým najznámejším prenášačom pôvodcov infekčných ochorení na ľudí.

Ich typický výskyt je v období od apríla do októbra, aktívne sú pri teplote od 8 do 10 stupňov.

Kliešte sa vyskytujú na celom Slovensku, nie všetky sú ale nosičom vírusu kliešťovej encefalitídy, nakazené sú predovšetkým tie, ktoré sú pozdĺž brehov rieky Váh. V dôsledku oteplenia sa rozširujú do vyšších horských oblastí. Najčastejšími miestami ich výskytu sú listnaté lesy a zmiešané lesné porasty s dostatočnou vlhkosťou. Nachádzajú sa predovšetkým v tráve a v nízkych krovinách vo výške do 50 centimetrov. Najviac ich je na okrajoch lesov, na čistinách a pozdĺž lesných chodníkov. Vyhýbať sa treba aj kríkom a hustému porastu.

Pred odchodom do prírody je preto najlepšie obliecť si dlhé nohavice zapravené do ponožiek, tričká s dlhými rukávmi a používať svetlé farby oblečenia. Vhodné je aj použitie repelentov.

Po návrate z prírody je potrebná dôkladná kontrola oblečenia a celého tela. Pozornosť treba venovať oblastiam hlavy, krku, podpazušia, pupku, slabín a nôh. U detí sa kliešť často nachádza na hlave vo vlasovej čiare a za ušami. Ak sú kliešte veľmi malé, môžu sa prehliadnuť, preto je vhodné použiť lupu.

V prípade, že sa kliešť nachádza na tele, je dôležité opatrne ho odstrániť. Podstatné je odstrániť ho celého, aby v rane nezostala jeho hlavička a aby neprišlo k jeho rozpučeniu, alebo uduseniu.

Na miesto prisatého kliešťa sa nenanášajú žiadne mydlá ani olejové prípravky. Mohli by spôsobiť vyprázdnenie obsahu čriev kliešťa do rany, čím by vzniklo riziko prenosu baktérií alebo vírusov do krvi.

Prisatý kliešť sa z tela najjednoduchšie odstraňuje pinzetou, ktorá je pritlačená čo najbližšie ku koži, odporúča sa ho pomaly vytiahnuť kývavým pohybom bez točenia.

Po vytiahnutí kliešťa, je kožu v mieste jeho prisatia potrebné vydezinfikovať použitím prostriedku s obsahom alkoholu alebo jódovej tinktúry. Ak rana po niekoľkých dňoch neustúpi, treba vyhľadať čo najrýchlejšie odbornú lekársku pomoc.

Keďže pred uhryznutím kliešťa sa nedá chrániť stopercentne, najúčinnejším spôsobom ochrany pred kliešťovou encefalitídou je očkovanie.