Pitný režim
Voda je hlavnou súčasťou vnútorného prostredia ľudského organizmu a jeho zdravotný stav významne ovplyvňuje množstvo a kvalita tekutín, ktoré prijíma.
Prísun tekutín do tela má byť rozložený rovnomerne počas celého dňa. Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nepociťujeme smäd. Dospelý človek potrebuje prijať denne minimálne 2,5 až tri litre tekutín.
Nevhodné sú ale nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú tekutiny prijaté vo forme malinoviek, piva, alkoholu, kávy. Ideálna je obyčajná čistá voda.
Tekutiny treba prijímať pravidelne v menších dávkach a nie naraz vypiť veľké množstvo tekutín. Zbytočne si tak zaťažíme žalúdok a organizmus bude aj tak trpieť nedostatkom tekutín.
Dôležitá je tiež ich teplota – vhodnejšie sú vlažné nápoje (izbovej teploty). Nepiť žiadne chladené nápoje, či poháre plné ľadu. Pri vypití ľadového nápoja telo funguje naopak, potrebuje sa ohriať, čiže začne zvyšovať teplotu.
Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Tak isto treba k pitiu napomenúť aj starších ľudí, ktorí nepociťujú smäd.
Dôležitý je výber tekutín, ktoré prijímame:
Najvhodnejšie:
- čistá voda,
- minerálne vody s nízkym obsahom sodíka,
- bylinkové čaje,
- 100 % ovocné a zeleninové šťavy.
Menej vhodné:
- ostatné minerálne vody,
- čierny čaj,
- voda so sirupom.
Nevhodné:
- alkohol,
- káva (má odvodňovacie účinky, v prípade pitia kávy sa odporúča za každou šálkou, vypiť navyše 2 poháre vody),
- sladené a bublinkové nápoje.