V súvislosti s prechodom na nový portál ÚVZ www.uvzsr.sk, bude súčasné webové sídlo RÚVZ PD (www.ruvzpd.sk) vypnuté k 31.12.2023.
Od 1.1.2024 bude doména ruvzpd.sk presmerovaná na nový portál www.uvzsr.sk.
Informácie týkajúce sa pôsobnosti RÚVZ PD nájdete na novom portáli na podstránke
www.uvzsr.sk/web/ruvzpd.

Nebezpečenstvo kliešťov

Kliešte sa vyskytujú na celom území Hornej Nitry. Ich typický výskyt v priebehu roka je od apríla do októbra (začína sa skorou jarou a končí s prvými jesennými mrazmi). Najčastejšími miestami ich výskytu sú listnaté lesy a zmiešané lesné porasty s dostatočnou vlhkosťou. Nachádzajú sa hlavne v tráve a v nízkych porastoch vo výške do 50 centimetrov, zachytávajú sa na steblách trávy a na spodnej strane listov. Najhojnejšie sa vyskytujú na okrajoch lesov, na čistinách a pozdĺž lesných chodníkov. Nevyhýbajú sa však ani kríkom a hustému porastu. Netreba zabúdať na to, že kliešte sa nevyskytujú len v lesoch, ale aj v záhradách, či mestských parkoch. V dôsledku oteplenia sa kliešte rozširujú do vyšších horských oblastí.

Nie každý kliešť je infikovaný, keďže ale nevieme rozlíšiť, ktorý jedinec je a ktorý nie je infikovaný, treba a  oplatí sa chrániť pred všetkými. Dospelý jedinec samčeka je sfarbený do hnedočierna a samička do červena.

Nebezpečné nie sú len dospelé jedince kliešťov, ale aj nedospelé, veľmi malé larvy a nymfy kliešťov, ktoré môžu človeka taktiež nakaziť.

Prenos ochorení môže nastať aj iným spôsobom, ako prisatím kliešťa na tele. Človek sa môže nakaziť konzumáciou surového kozieho, ovčieho, ale aj kravského mlieka, a výrobkov z nich. Za najrizikovejšie sa považuje práve kozie mlieko.

Nie všetky kliešte sú infikované, ale tie, ktoré sú nakazené vírusom kliešťovej encefalitídy, sa u nás najčastejšie vyskytujú v oblastiach: Bojnice, Cigeľ,  Handlová, Horná Ves, Chrenovec – Brusno, Kanianka, Nitrianske Pravno, Nováky, Oslany, Pravenec, Prievidza a Valaská Belá.

Ochrana pred kliešťom:

  • pred odchodom do prírody je najlepšie si obliecť dlhé nohavice zapravené do ponožiek,
  • tričká s dlhými rukávmi,
  • používať svetlé farby oblečenia,
  • vhodné je aj použitie repelentov.

Po návrate z prírody:

Potrebná je dôkladná kontrola oblečenia a celého tela, osprchovať sa nestačí. Pozornosť treba venovať oblastiam hlavy, krku, podpazušia, pupku, slabín a nôh. Kliešť na tele vyhľadáva miesta, kde je najjemnejšia koža. Keď ho nájde, zakliešti sa, pričom spôsobí drobné poranenie.

U detí sa kliešť často nachádza na hlave vo vlasovej čiare a za ušami. Ak sú kliešte veľmi malé, môžu sa prehliadnuť, preto je vhodné použiť lupu.

Odstraňovanie kliešťa z tela:

V prípade, že sa už kliešť nachádza na tele, je dôležité opatrne ho odstrániť. Podstatné je odstrániť ho celého, aby v rane nezostala jeho hlavička a aby nedošlo k jeho rozpučeniu alebo uduseniu.

Na prisatého kliešťa sa nenanášajú žiadne mydlá ani olejové prípravky. Mohli by spôsobiť vyprázdnenie obsahu čriev kliešťa do rany, čím by vzniklo riziko prenosu baktérií alebo vírusov do krvi. Prisatý kliešť sa z tela najjednoduchšie odstraňuje pinzetou, ktorá je pritlačená čo najbližšie ku koži a pomaly, kývavým pohybom bez točenia sa vytiahne.

Po vytiahnutí kliešťa je kožu v mieste jeho prisatia potrebné vydezinfikovať prostriedkom s obsahom alkoholu alebo jódovou tinktúrou. Ak sa rana po niekoľkých dňoch nezahojí, treba vyhľadať čo najrýchlejšie odbornú lekársku pomoc.