CHRÍPKA VYVOLANÁ NOVÝM VÍRUSOM TYPU A(H1N1)v

Vírus A(H1N1)v je kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky.Chrípka vyvolaná vírusom typu A(H1N1)v je akútne vírusové ochorenie dýchacíchciest, ktoré často spôsobuje komplikácie vo forme zápalu pľúc. Ochorenie postihuje všetky vekové skupiny.

Aké sú príznaky?pacient

 • horúčka > 38ºC
 • kašel
 • bolesť v hrdle
 • bolesti tela – svaly, kĺby
 • bolesti hlavy
 • triaška a únava
 • občas sa vyskytne zvracanie a hnačka

Aký je prenos ochorenia?

Ľudia sa infikujú novým vírusom chrípky typu A(H1N1)v rovnakým spôsobom ako normálnou sezónnou chrípkou. Z človeka na človeka sa šíri vdýchnutím kvapiek infikovaného aerosolu z dýchacích ciest infikovanej osoby, ktorá kašle a kýcha alebo nepriamo sa šíri prostredníctvom kvapiek alebo sekrétov z nosa a hrdla, ktoré sa usadia na objekty (vrátane rúk), ktorých sa potom dotkli iní ľudia dotýkajúci sa vlastných úst alebo nosa.

Prevencia – rady na každý deň smerujúce k ochrane Vášho zdravia:

 1. často a opakovane si umývajte ruky s mydlom a teplou vodou (najmenej 20 sec), ak nie je dostupná tečúca voda, treba použiť dezinfekčný gél
 2. používajte jednorázové vreckovky, ktoré ihneď po použití vyhoďte do koša
 3. pri kýchaní a kašlaní si zakrývajte nos a ústa vreckovkou
 4. vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s chorými ľuďmi
 5. ak ochoriete zostaňte doma v kľude a izolácii
 6. nenavštevujte miesta s vysokou koncentráciou ľudí
 7. posilňujte svoju obranyschopnosť – udržujte sa v dobrej kondícií, dodržujte správnu životosprávu a otužujte sa. Všeobecne je možné povedať, že ak človek zdravo žije, má väčšiu pravdepodobnosť, že u neho bude infekčná choroba prebiehať miernejšie, alebo sa dokonca nenakazí vôbec.

Čo robiť ak ochoriete?

Ak sa u Vás prejavia príznaky chrípky vyhľadajte svojho ošetrujúceho lekára a dodržujte jeho rady. Zostaňte doma a vyhýbajte sa kontaktu s inými osobami. Snažte sa piť dostatok tekutín a jesť veľa čerstvého ovocia a zeleniny.

Aktuálne informácie získate na stránkach: www.uvzsr.sk, www.ecdc.europa.eu, www.cdc.gov/H1N1FLU/.