Deti a slnko

„Zdravé opaľovanie neexistuje“

Detská pokožka je ešte veľmi tenká, kožné farbivo melanín sa ešte len začína tvoriť a teda u detí do 3 rokov je veľmi slabý obranný mechanizmus pred nebezpečným UV žiarením. Koža si pamätá každý pobyt na slnku a až 80% poškodenia kože počas života vzniká v detskom veku. Podľa odborníkov existuje priama súvislosť medzi vznikom kožnej rakoviny a vystavovaním sa slnečnému žiareniu v detsve, hlavne v prvých 10 rokoch života. Hoci najnebezpečnejšie je spálenie kože, riskatné je už aj mierne začervenanie kože, ako aj nárazové opaľovanie. Už 5 spálení počas života je spojených s dvojnásobným rizikom rakoviny kože. Dodnes neexistuje presvedčivý vedecký dôkaz, že používanie opaľovacích prípravkov zabraňuje vzniku melanómu. Ani detské opaľovacie prípravky neposkytujú deťom dostatočnú ochranu.

Čím je koža svetlejšia, tým viac sa spáli – rozlišujú sa 4 fototypy:

Fototyp
% populácie
Pokožka Popis Reakcia pokožky Dľžka pobytu na slnku
I
Keltský typ
2 %
veľmi citlivá Oči – modré, zriedka hnedé
Vlasy – ryšavé alebo blond
Pleť – veľmi svetlá, pehy husté
Vždy sčervenie, nikdy nestmavne
Opálenie – žiadne, koža červená bez pigmentácie, po 2 dňoch sa lúpe
Spálenie – vždy ťažké a bolestivé
5 – 10 min.
II
Európan so svetlejšou pleťou
12 %
citlivá Oči – modré alebo zelené
Vlasy – svetlé
Pleť – trochu tmavšia ako I, pehy riedke
Obyčajne sčervenie, stmavne málo
Opálenie – málo, veľmi slabá pigmentácia, koža sa lúpe
Spálenie – vždy silné
10 – 20 min.
III
Európan s tmavšou pleťou
78 %
normálna Oči – šedé alebo hnedé
Vlasy – tmavoplavé až gaštanové
Pleť – svetlá až svetlo hnedá, pehy žiadne
Niekedy sčervenie, tmavne dobre
Opálenie – priemer, priemerná pigmentácia
Spálenie – zriedka a mierne
15 – 25 min.
IV
Stredomorský typ
8 %
odolná Oči – tmavé
Vlasy – obyčajne hnedé až čierne
Pleť – svetlohnedá, olivová, pehy žiadne
Takmer nikdy nesčervenie, vždy pigmentačne stmavne
Opálenie – stmavne
Spálenie – skoro nikdy
20 – 30 min.

Do 1 roku veku by sa deti nemali priamemu slnečnému žiareniu vystavovať vôbec, do 3 rokov max. 1 hod. denne, aj to s pokrývkou hlavy. Na vytvorenie dostatočného množstva vit. D stačí 10 min. vonku – aj v tieni. V našich podmienkach by deti nemali byť vonku (teda ani v tieni, napr. pod stromami alebo slnečníkom) v čase od 11:00 do 15:00 hod., v prímorských oblastiach v čase od 10:00 do 16:00 hod. Rôzny faktory prostredia menia intenzitu slnečného žiarenia, na čo treba prihliadať pri pobyte v týchto podmienkach. Od piesku sa odráža 20 – 45 % dopadajúce slnečného žiarenia, od vody 10 – 100 % (čo závisí od uhla dopadajúcich lúčov). Spáliť sa možno aj vo vode – v hĺbke 50 cm dopadá na kožu až 60 % slnečného žiarenia. Kvapky vody na tele pôsobia jako zväčšovacie sklo. Pri priemernej oblačnosti stále preniká na zem až 60 – 80 % slnečného žiarenia, kopovité mraky odrazom slnečných lúčov žiarenie ešte zintenzívňujú.

Ochrana kože pred slnkom:

  • pobyt v tieni – stromy, slnečníky – ich ochrana nie je dokonalá, vplyvom odrazených lúčov sa možno spáliť aj v tieni
  • oblečenie – najlepšie fotoochranné. Ochrana bežným letným oblečením nie je dostatočná (je tenké a väčšinou bledé, lepšie chráni oblečenie sýtych farieb, ale viacej sa zase zahrieva), ak je mokré, je SPF dokonca nižší jako 8. Potrebná je aj pokrývka hlavy a slnečné okuliare ako prevencia zápalu spojoviek, príp. poškodenia očnej rohovky slnečným žiarením
  • používanie ochranných prípravkov – mali by byť z lekární, vyberať podľa SPF (sun pretection factor- ochrana pred UVB žiarením – vyjadruje, koľkokrát dlhšie možno byť na slnku oproti času, ktorý možno stráviť na slnku bez rizika poškodenia kože a ochrany kože za 24 hod.– tento čas závisí od fototypu, ale všeobecne je MED – minimálna erytémová dávka v našich zemepisných šírkach 10 – 15 min, u fototypu I ale môže byť len 5 min, u fototypu IV 20 min. – aká je potom MED v prímorských oblastiach?). Ani prípravky s SPF > 50 neochráni pred spálením na 100 %. Ochranné krémy obsahujú 2 druhy ochranných prípravkov: 1- chemické absorbéry – látky pohlcujúce najmä UVB žiarenie – môžu vyvolať fotoalergickú reakciu; 2 – fyzikálne blokátory – rozptyľujú a odrážajú UV aj viditeľné žiarenie – nemôžu sa používať vo vyššej koncetrácii (nápadná belavá farba, ktorá je kozmeticky nežiadúca), používajú sa na nos, pery a uši. Ideálna je kombinácia absorbérov a blokátorov – tzv. sunblocky s vysokou ochranou. Podľa výšky SPF sa prípravky na opaľovanie delia do 4 kategórií:
  1. nízka ochrana – SPF 6 – 14
  2. stredná ochrana – SPF 15 – 25
  3. Vysoká ochrana SPF 30 – 50
  4. Veľmi vysoká ochrana – SPF 50+

Prípravky s SPF nižším jako 6 by sa na trhu už vôbec nemali objavovať.

Ideálne je používať ochranné prípravky proti UVA aj UVB žiareniu (UVB – spálenie, UVA – predčasné starnutie kože). Ochrana pred UVA žiarením sa udáva jako PPD (persistant pigmentation darkening)

Zásady aplikácie

prípravky musia byť aplikované v dostatočnom množstve – u dospelého človeka je to asi 35 g na jedno natretie (6 čajových lyžičiek), natierať opakovane 2 – 3x, 15 – 30 min. pred pobytom na slnku. Prax ukazuje, že poväčšine si aplikujeme zhruba 1/3 doporučeného množstva, čo vedie k výraznej redukcii fotoochranného faktoru – pri použití krému so SPF 30 po „štandardnej“ aplikácii aplikuje teda množstvo s faktorom cca 10. Následne vystavujeme kožu slnku s vedomím, že sme dostatočne chránení, čo, samozrejme, nie je pravda. Táto skutočnosť má mimoriadny význam najmä u detí. Náter ochranného krému je potrebné obnoviť po cca 2 hod., ale ak nie je odolný voči vode, po každom namočení. Opakované natieranie v priebehu dňa nezvyšuje SPF, len udržuje účinok.

Prípravky s odolnosťou proti vode: water resistant – vydržia 40 min. máčanie vo vode bez zníženia ochranného účinku; water proof – ochrana pretrváva až 80 min. vo vode. SPF výraznejšie znižuje čerstva a slaná voda, menej voda chlórovaná.

V poslednej dobe naberajú na význame tkaniny, ktoré svojou štruktúrou blokujú prenikanie UV žiarenia na kožu. Fotoochranné oblečenie je už dávno samozrejmosťou v Austrálii, odkiaľ sa dostalo do Európy. Toto oblečenie možno jednoznačne odporúčať všetkým s nízkym fototypom, ako aj deťom.