Chcete prestať?
„Prestať fajčiť – to je najľahšie na svete.
Sám som to skúsil najmenej stokrát…“
Mark Twain
Zahaste čo najskôr svoju poslednú cigaretu!
V zásade môžeme hovoriť o viacerých kategóriách fajčiarov. Pravidelný fajčiar fajčí aspoň jednu cigaretu denne. Abstinujúci fajčiar už nefajčí, ale počas života vyfajčil viac ako 100 cigariet. Na Slovensku asi 30 % dospelých patrí medzi pravidelných a približne 10 % medzi príležitostných fajčiarov.
Ak fajčíte, určite ste sa pokúšali prestať. Rovnako ako 80 % fajčiarov. Podarí sa to len 3 % z nich. Možno nevedia ako na to. Ponúkame vám prehľad metód, ktoré sú dostupné na Slovensku.
Pozitívne motivovaný fajčiar priemerne potrebuje 3-4 pokusy na to, aby s cigaretami skoncoval definitívne. „Len 2-3 % závislých fajčiarov sa dlhodobo podarí prestať fajčiť bez cudzej pomoci. Telefonické poradenstvo má účinnosť 2 %, svojpomocné materiály 1 %,“ „Farmakoterapia (terapia liečivami) s intenzívnou intervenciou môže dosiahnuť abstinenciu u asi 10-30 % fajčiarov.“
V prípade závislosti od nikotínu jestvujú voľno predajné prípravky náhradnej nikotínovej liečby z lekární. Na Slovensku sú to pastilky, žuvačky a náplasti, ktoré majú rôzny obsah nikotínu. Zvyčajne sa začína od najsilnejšej smerom k nižšej dávke obsahu nikotínu. Úlohou prostriedkov náhradnej nikotínovej liečby je potláčať nepríjemné abstinenčné príznaky, s ktorými sa prirodzene borí každý abstinujúci fajčiar.
Nikotínové žuvačky
Ako pôsobia: Pomáhajú prekonávať psychickú závislosť postupne. Žuvačku si dáte vždy, keď pocítite nutkanie zapáliť si. Prípravky Niquitin CQ a Nicorette obsahujú nikotín, patria teda medzi prípravky náhradnej nikotínovej terapie. Nikotínové žuvačky sa vyrábajú vo viacerých príchutiach (klasická, mätová, ovocná), pastilky sú mätové.
Čas odvykania: štyri až šesť týždňov
Koľko stoja: Štrnásťkusové balenie dvojmiligramových nikotínových žuvačiek dostanete za 300 korún, štyrimiligramových za 400 korún.
Úspešnosť: 15-percentná
Nikotínová náplasť
Ako pôsobí: Nalepíte si ju na dvadsaťštyri hodín na pokožku (inú značku na 16 hodín – čiže na noc sa odlepuje) a chuť na cigaretu sa zvyčajne stratí. Začínajte s najsilnejšou pätnásťmiligramovou, po týždni prestúpte na desaťmiligramovú. Odvykaciu kúru zakončíte najslabšou päťmiligramovou náplasťou, ktorú vysadíte, keď zistíte, že chuť fajčiť vás definitívne prešla.
Čas odvykania: štyri až šesť týždňov
Koľko stojí: 600 korún
Úspešnosť: 15-percentná
Beznikotínová tabletka
Ako pôsobí: Znižuje túžbu po nikotíne a tlmí sprievodné abstinenčné príznaky pôsobením bupropionu, ktorý pôsobí na receptory centrálneho nervového systému.
Čas odvykania: sedem až deväť týždňov
Koľko stojí: Za celú kúru zaplatíte okolo 5 tisíc korún. Odvykacia liečba tabletkou je len na lekársky predpis a klient (pacient) si ju hradí v plnej výške.
Úspešnosť: Pomocou tejto metódy sa vylieči každý tretí fajčiar.
Od januára minulého roka je na Slovensku dostupný aj účinný liek na odvykanie od fajčenia, ktorý je viazaný na lekársky predpis, liečbu si však pacient tiež hradí sám. Z niekdajších 12-tisíc Sk však klesla na 8-9-tisíc. Liek nedodáva organizmu nikotín, nejde teda o prípravok náhradnej nikotínovej liečby, ale účinnú látku vareniklín, ktorá v tele nahrádza pôsobenie nikotínu a zmierňuje abstinenčné príznaky. Dôležité je to, že súčasťou odporúčanej trojmesačnej liečby vareniklínom je špeciálne vytvorený program psychologickej podpory, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť, že abstinencia fajčiara bude mať trvalý charakter. Výsledky z klinických štúdií ukazujú, že približne 44 % fajčiarov, ktorí užívali toto liečivo, bolo schopných prestať fajčiť do konca 12-týždňovej liečby. Champix a homeopatický liek Tabacum sú liečivá taktiež viazané na lekársky predpis.
Poisťovne na liečbu závislosti od nikotínu neprispievajú. Uvádzame ceny odporúčané firmami, v jednotlivých lekárňach sa môžu odlišovať.
Cigareta Herbaleta
Ako pôsobí: Obsahuje štyri druhy byliniek, ale žiadny tabak a nikotín. Nahradíte ňou nikotínové cigarety a znížite denné dávky. Je určená najmä tým, ktorí prikladajú veľký význam fajčiarskym rituálom.
Čas odvykania: individuálny
Koľko stojí: V škatuľke, ktorá stojí 70 korún, je dvadsať kusov cigariet.
Úspešnosť: Nie je známa, na trhu je krátko.
Elektro-akupunktúra
Ako pôsobí: Špecialista pomocou dotykovej sondy prenesie cez váš ušný lalôčik nízkofrekvenčné elektrické impulzy. Tie stimulujú orgány zanesené toxickými látkami a telo samo začne likvidačný proces.
Čas odvykania: Polhodinová procedúra, málokedy ju treba opakovať.
Koľko stojí: 12 tisíc korún
Úspešnosť: Je veľká, odstráni neodolateľnú chuť na cigaretu a nový pokus o fajčenie vyvolá malátnosť, bolesti hlavy a nevoľnosť.
V zahraničí jestvujú aj dve iné možnosti dodania nikotínu organizmu – prehltnutím (mikrotableta) a vdýchnutím (inhalátor, dokonca nosový sprej). U nás je možné nikotín prehltnúť len v homeopatickej koncentrácii, ide však o liečivo, ktoré je na lekársky predpis od lekára homeopata.
Možnosti pre tých, čo to myslia vážne, teda jestvujú. Možno nestoja práve málo, každý fajčiar si však ľahko vypočíta, akú sumu ročne prefajčí.
Ako bojovať proti abstinenčným príznakom bez liečiv
- bolesti hlavy – teplý kúpeľ alebo sprcha, relaxácia, dostatok tekutín
- suché ústa, bolesť hrdla – žuvačky a cukríky bez cukru (podporujú tvorbu slín), nesladené tekutiny
- poruchy spánku – vynechať kávu, čaj, kolové nápoje, večerná prechádzka, teplé mlieko s medom, nepracovať v posteli a nepozerať z nej televíziu
- nepravidelná stolica – dostatok tekutín a vlákniny v podobe surového ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, kyslomliečne výrobky
- únava – dostatok oddychu
- hlad – piť tekutiny, jesť nízkokalorickú stravu, vyhýbať sa živočíšnym tukom, jesť často a v malých množstvách
- napätie, podráždenosť – prechádzky, kúpeľ, relaxácia, bylinné doplnky (najmä upokojujúci účinok ľubovníka)
- kašeľ – teplé bylinkové čaje, pastilky proti kašľu
Po vysadení cigariet sa telo závislého fajčiara uzdravuje, on má však naopak, pocit zhoršenia stavu. Bezprostredne po skončení fajčenia totiž vzniknú nepríjemné abstinenčné príznaky. Trvajú 2-3 dni, kým sa telo zbaví nikotínu, ale niektoré nepríjemné príznaky ako podráždenosť či chuť do jedla pretrvávajú aj niekoľko týždňov.
Prestať fajčiť je ťažké ale vydržať nefajčiť oveľa ťažšie. Vyhýbajte sa preto aj pasívnemu fajčeniu. Keď vás pochytí túžba po nikotíne, dajte si žuvačku, choďte sa prejsť, zájdite do telocvične, urobte čokoľvek, aby ste sa rozptýlili a nemysleli na cigaretu.