BOJUJME PROTI CHRÍPKE

Ako nechytiť prasaciu chrípku?

Prasacia chrípka teraz ohrozuje nás všetkých a my starostlivo sledujeme denné správy, vykupujeme rúška alebo nevychádzame von, premýšľame o možnom riskantnom očkovaní, naviac na poslednú chvíľu, a to všetko samozrejme preto, aby sme ju nedostali. Pritom ochrana môže byť tak jednoduchá…

„Umývanie rúk je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako sa vyhnúť nákaze vírusom H1N1 i sezónnej epidémii chrípky.“

Hygiena

Vírus chrípky sa najčastejšie šíri kvapôčkami, ktoré chorý vyprskne pri kýchaní a kašľaní. Osemdesiat percent ľudí vírus napadne potom, čo siahli na kontaminované predmety – kľučky, madla, nákupné košíky – a potom si neumyli ruky, alebo si ich len ľahko opláchli. To však nestačí. Ruky by sme si mali umývať 20 až 30 sekúnd pod tečúcou vodou.

Správny postup:

  1. Zložte si všetky šperky a ruky si starostlivo namydlite. Pochopiteľne je lepšie použiť teplu vodu. Najprv jednoducho trieme dlane proti sebe po celej dĺžke až ku končekom prstov.
  2. Palec pravej ruky vložte do čiastočne zovretej päste ruky ľavej. Krúživým pohybom očistíme nie len palec, ale i ostatné prsty. Potom ruky vymeníme.
  3. Dlaň ľavej ruky položte na chrbát pravej ruky. Prsty do seba musia zapadať ako „ozubené kolieska“. Týmto pohybom si očistíme nie len chrbát ruky a dlaň, ale predovšetkým hrany prstov. Ruky potom opäť vymeníme.
  4. Priehlbina u koreňa palca je obľúbeným miestom, kde sa držia vírusy a baktérie. Väčšina ľudí na ňu pri umývaní rúk zabúda. Priehlbinu na oboch rukách poctivo vyčistite bruškom palca.
  5. Dlane sme síce už čistili, ale podľa vedcov je nutné očistiť ich v oboch smeroch. Teda priečnom i pozdĺžnom. Dlane čistíme pohybmi, ktoré tvoria imaginárne písmeno X.
  6. Pokiaľ niektoré baktérie a vírusy prežili tento masívny útok, ukrývajú sa najskôr v priehlbine na dlani a v priehlbinách kože na kĺboch prstov. Zbavte sa ich ako na obrázku. Ruky potom opláchnite a osušte (najlepšie papierovým ručníkom).

Oddelenie výchovy ku zdraviu