Ako zvládať teplá v práci?
Horúčavy sa najlepšie znášajú vonku pri vode. Väčšina z nás však leto trávi v práci.
Cez otvorené okná k nám prúdi teplý vzduch, ventilátor nám môže spôsobiť zápal, ak je zle nastavený. Ventilátor treba nastaviť tak, aby vzduch prúdil do miestnosti, ale mimo vás tak, aby vám priamo nefúkal napríklad na chrbát či kríže. Takto si môžete uhnať veľmi nepríjemný zápal. Ak vám fúka priamo do tváre, pália z toho oči a vysušuje pokožku. Z príliš snaživej klimatizácie zase môžete ochorieť v dôsledku celkového oslabenia organizmu.
TYPY AKO PREŽIŤ TEPLO V PRÁCI
- Pite veľa tekutín
- v lete odborníci odporúčajú vypiť každú hodinu 2 dl tekutín, najlepšia je obyčajná voda
- nízky príjem tekutín sa prejavuje únavou, bolesťami hlavy, nesústredenosťou a podráždenosťou, čo sa prejavuje zníženou pracovnou výkonnosťou
- Jedzte ľahšie jedlá
- čím menej mastného jedla, tým ľahšie znesiete teplo a bude sa vám lepšie pracovať, zabudnite teda na vyprážané a majonézové jedlá, najlepšie sú zeleninové šaláty, mäsá na prírodný spôsob alebo na grile
- Obliekajte sa do vzdušných a svetlých odevov
- dajte prednosť ľahkému bavlnenému oblečeniu, vhodný je aj hodváb a ďalšie vzdušné materiály
- zabudnite na umelé materiály
- Ochladzujte sa
- ak nemáte klímu ani ventilátor, vetrajte opatrne, aby nevznikol prievan
- pravidelne sa ochladzujte, na pár sekúnd nechajte prúdiť studenú vodu na zápästia
- klimatizáciu nastavte tak, aby rozdiel medzi miestnosťou a vonkajškom bol najviac 5 až 7 stupňov
Nezabudnite na tekutiny
Lekári odporúčajú v lete začať deň s čerstvou zeleninovou alebo ovocnou šťavou. Ten nášmu organizmu dodá rannú dávku vitamínov a minerálov a zároveň prispieva k pravidelnej stolici. Dopoludnia by sme mali vypiť aspoň pol litra tekutín, napríklad ovocný alebo bylinkový čaj s minerálkou. Cez deň striedajte čerstvé ovocné šťavy, minerálky a čistú vodu. Do večera by sme mali vypiť viac ako dva litre tekutín. V období horúčav aj raz toľko.
Zákon prikazuje vodu
Ľuďom, ktorí pracujú v sťažených podmienkach a pri práci majú mimoriadne teplo, sa musí zamestnávateľ postarať o pitný režim. „Zamestnávateľ poskytne zamestnancom pitnú vodu (nápoje, ktorými sa doplní strata tekutín a minerálnych látok z tela potením) bezprostredne na mieste výkonu práce pri prekročení prípustných hodnôt mikroklimatických podmienok“. Ide o ľudí, ktorí pracujú napríklad v hutníctve alebo sklárstve a tiež ľudí, ktorí dlhodobo pracujú vonku počas mimoriadne teplých dní, napríklad stavbári. „Mimoriadne teplý deň je vtedy, keď teplota v tieni dosiahne viac ako 30 stupňov“.
Zdroj: ÚVZ SR