V súvislosti s prechodom na nový portál ÚVZ www.uvzsr.sk, bude súčasné webové sídlo RÚVZ PD (www.ruvzpd.sk) vypnuté k 31.12.2023.
Od 1.1.2024 bude doména ruvzpd.sk presmerovaná na nový portál www.uvzsr.sk.
Informácie týkajúce sa pôsobnosti RÚVZ PD nájdete na novom portáli na podstránke
www.uvzsr.sk/web/ruvzpd.

Aj prechádzka je pohyb

Čo by ste povedali na malú prechádzku? Pretože aj to je pohyb, aký iste ocení vaše telo.

Sama či v spoločnosti?

Ranné prechádzky sú rovnako ideálne, ako podvečer. Ak sa vyberiete na prechádzku sama, uvidíte, ako sa vám „prečistí“ hlava. Máte radšej spoločnosť? Vytiahnite von aj ostatných členov rodiny, partnera, psíka, susedu, kohokoľvek, kto je príjemným spoločníkom a troška nenáročného pobytu mu neprekáža. Zistíte, že po trištvrte hodinke chôdze prídete domov osviežení, zrelaxovaní a oveľa veselší.

Vedecké výskumy totiž jasne ukazujú, že na liečenie splínov a depresií je výborným liekom práve prechádzanie sa. Pravdaže, nie kdesi v nákupnom centre či preplnenom centre mesta. Parky, lesoparky, ale aj blízke okolie vášho príbytku sú vhodné na pokojnú chôdzu.

Benefity prechádzky

Okrem zlepšenia nálady prispievajú pravidelné prechádzky k prevencii pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, k liečeniu migrény, vedú k zlepšeniu cirkulácie krvi. Dokonca aj bolesti krížov sa výrazne zmiernia vďaka prechádzke, nehovoriac o spevnení svalov. Ak si navyknete každý večer na prechádzku, určite pocítite čoskoro jej priaznivé účinky.

Podľa niektorých vedcov sa dá hodinová prechádzka nahradiť aj štyrmi pätnásťminútovými, ktoré absolvujete počas dňa. Ide len o to, aby ste sa prechádzali, nie naháňali za povinnosťami. Skúste parkovať až na konci hypermarketového parkoviska, použite schody miesto výťahu, počas obedňajšej pauzy sa prejdite pred vašou prácou. Aj malý pohyb je predsa pohyb – a ten vedie jednoznačne k zlepšeniu vášho zdravotného stavu.

Spaľujme kalórie

Prechádzaním sa spaľujete kalórie rovnako ako pri každej inej fyzickej aktivite. Samozrejme, všetko závisí od dĺžky prechádzky a náročnosti terénu. Prechádzaním sa v lese spálite pochopiteľne viac než prechádzkou okolo paneláku. Priemerne však platí, že hodinovou prechádzkou sa zbavíte od 350 do 500 kalórií. Pre porovnanie – domácimi prácami spálite za hodinu okolo 75 kalórií.

Koľko kalórií spálime pri domácich prácach?

Po práci by ste mali ešte navštíviť posilňovňu, alebo ísť behať do parku, ale nemáte čas? Doma vás čaká ďalšia práca? Nevadí, aj domáce práce ako napríklad žehlenie vám pomôžu spáliť kalórie. Podľa niektorých expertov je síce každý pohyb prospešný telu, ale to neznamená, že musíte ísť každý deň do fitness-centra.

Využite aj domáce práce a bežný deň na spaľovanie kalórii a nebude vás to stáť ani sekundu času ale ani korunu navyše.

Napríklad môžete pol hodinu cvičiť aerobic (asi 245 kalórií), alebo 20 minút upratovať (60 kalórií), alebo môžete 10 minút vysávať (40 kalórií), potom hodinu variť (120 kalórií) a potom 10 minút umývať riad (25 kalórií).

Nechce sa vám športovať? Choďte po schodoch!

Denné chodenie do schodov a zrieknutie sa pohodlia výťahu môže znížiť rizikové faktory vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Nezlepší sa pri ňom len kondícia, zmenší sa aj obvod drieku, zníži sa telesná hmotnosť, podiel tuku v tkanive a hodnoty cholesterolu v krvi,.

Chôdzou do schodov si zabezpečíte výdaj energie 168 kalórii za hod.

Miesto výťahom choďte po schodoch. Pri niekoľkonásobnom behaní denne, spálite mnoho energie a ani vám to nepríde.

Nordic walking (Stick walking) – severská chôdza

Táto obdoba chôdze vznikla v 80. rokoch vo Fínsku, v Škandinávii, kde ju využívali v príprave najmä bežci na lyžiach. Od atletickej chôdze sa odlišuje predovšetkým v tom, že pri nordic-walking využíva chodec teleskopické (resp. lyžiarske) palice. Výhodou používania palíc je menšie napätie v oblasti kŕčnej chrbtice, aktivovanie trojhlavého svalu ramena, veľkého prsného svalu, svalov zadnej časti ramenného pletenca a širokého svalu chrbta. Obrovská popularita chôdze súvisí predovšetkým s tým, že v základnej podobe je motoricky nenáročná a pre udržiavanie kondície je veľmi efektívna. Pri severskej chôdzi spálite až 400 kalórií za hodinu (v zrovnaní s 280 kalóriami za hodinu pri normálnej chôdzi).

V súčasnosti patria medzi najpopulárnejšie pohybové aktivity spojené s chôdzou najmä atletická chôdza a jogging.

Jogging

Toto slovo vo svojej podstate znamená pomalý beh kombinovaný s chôdzou. Jogging sa stal celosvetovo uznávanou pohybovou aktivitou, ktorá sa preniesla z USA do Kanady a cez Švajčiarsko do celej Európy.

Dnes je za jogging považovaná aj rýchla chôdza, ktorá sa líši od pretekárskej chôdze najmä tým, že sa dostupuje na celé chodidlo. Výsledkom je, že koleno nie je dopnuté, ale len vystreté (chybou nie je ani pokrčené koleno).

Údaje v tabuľke znázorňujú množstvo kalórií spálených pri danom druhu aktivity človekom s telesnou hmotnosťou 50, 75 a 100 kilogramov.

Typ aktivity 50 kg 75 kg 100kg Keď zjete toto, je to späť
bicyklovanie: 10 km/hod. 160 240 312 4 chlebíčky s šalátom
bicyklovanie: 20 km/hod. 270 410 543 8 chlebíčkov s šalátom
jogging: 10 km/hod. 610 920 1 230 stredné hranolky
skákanie so švihadlom 500 750 1 000 100g špekačiek
beh na mieste 440 660 962 150g šunkového salámu
beh: 15 km/hod. 850 1 280 1 664 1 tatranka
plávanie: 20 m/ min. 185 275 358 1 bageta s kur. mäsom
plávanie: 40 m/ min. 325 500 650 2 bagety s kur. mäsom
tenis (single) 265 400 535 350g pizzy
chôdza: 3 km/ hod. 160 240 312 60g gum. medvedíkov
chôdza: 5 km/ hod. 210 320 416 80g gum. medvedíkov
chôdza: 7 km/ hod. 295 440 570 100g gum. medvedíkov
sex 630 690 870 300g mliečnej čokolády

Oddelenie výchovy ku zdraviu