28. júl – Svetový deň hepatitídy
Hepatitída je všeobecné označenie pre zápalové ochorenie pečene, spôsobujúce poškodenie a deštrukciu pečeňových buniek. Častokrát sa v hovorovej reči tento termín zamieňa slovom „žltačka“.
Podľa vyvolávajúcej príčiny existuje niekoľko druhov hepatitíd (A, B, C, D a E, najčastejšie sú A, B, C). Najčastejším pôvodcom hepatitídy sú vírusy. Vírusy, ktoré napádajú pečeň sa nazývajú hepatotropné.
Ak vírus napáda hlavne pečeň, ide o primárne hepatotropný vírus (napr. vírusy HAV, HBV, HCV, HDV, HEV).
Ak ide o poškodenie pečene vírusom v rámci celkového ochorenia, takýto vírus sa nazýva sekundárne hepatotropný.
Hepatitída môže prebiehať v dvoch základných formách: akútne a chronicky.
- Akútna hepatitída – pre akútny priebeh je charakteristický náhly začiatok s výraznými ťažkosťami. Choroba obvykle po dvoch mesiacoch ustupuje alebo výnimočne vedie k zlyhaniu funkcie pečene. Niektoré druhy akútnych zápalov prechádzajú do chronickosti.
- Chronická hepatitída – táto forma hepatitídy vzniká najčastejšie prechodom z akútneho ochorenia. Predstavuje veľké riziko vzniku zdĺhavého ochorenia poškodzujúceho pečeň. Často spôsobuje nebezpečné komplikácie.
Hepatitída typu A
Hepatitída typu A je prenosné, infekčné ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus hepatitídy A. Je známa ako tzv. choroba špinavých rúk. U človeka spôsobuje vírusový zápal pečene, ktorý má dobrú prognózu, pretože väčšinou neprechádza do chronického štádia a človek sa uzdravuje po 2 až 4 týždňoch bez následkov.
Vírus hepatitídy A vniká do tela najčastejšie ústami. Infikovaná osoba vylučuje vírusy stolicou. Najväčšie množstvo vírusových častíc sa vylučuje stolicou 14 – 21 dní pred objavením príznakov. Vtedy je človek najinfekčnejší.
Prenos:
Vírus sa najčastejšie prenáša priamym stykom t.j. špinavými rukami, pri nedodržaní zásad osobnej hygieny, alebo nepriamo kontaminovanou vodou a potravinami. Je to tzv. fekálno-orálna cesta prenosu zažívacím traktom. Prenos infikovanou krvou je vzácny, vzhľadom k tomu, že vírus je prítomný v krvi len krátkodobo, vylúčený však nie je. Je možný aj prenos pohlavným stykom.
Ochorenie častejšie postihuje príslušníkov tzv. rizikových skupín. K nim patria:
- deti predškolského a školského veku,
- mladí a dospelí do 35 rokov,
- cestovatelia.
Priebeh
Ochorenie prebieha zvyčajne akútne, k chronickej hepatitíde väčšinou nedochádza. Akútny zápal pečene sa často prejavuje ako bežná chrípka. Človek môže trpieť:
- zvýšenou teplotou,
- bolesťou hlavy,
- bolesťami svalov a kĺbov,
- nevoľnosťou, tráviacimi ťažkosťami,
- zvracaním,
- nechutenstvom.
U detí do 5 rokov až 90 % infekcií prebieha bezpríznakovo.
Inkubačná doba je 15 – 50 dní, priemerne však 28 dní.
Prevencia
Najdôležitejšou formou prevencie pred hepatitídou A je dodržiavanie hygieny.
K základným opatreniam pre prevenciu nákazy patrí:
- dodržiavanie zásad osobnej hygieny a hygieny prostredia,
- zabezpečovanie zásobovania pitnou vodou (ochrana vodných zdrojov a zásobární),
- ochrana potravín pred kontamináciou,
- správna likvidácia ľudských fekálií.
Ďalšou účinnou formou prevencie je očkovanie, ktoré je možné odporučiť každému, hlavne však rizikovým skupinám obyvateľstva (deťom, počas záplav a v endemických oblastiach výskytu, cestovateľom do krajín s vyšším výskytom hepatitídy A a nízkym hygienickým štandardom, ošetrovateľom v ústavoch).
Hepatitída typu B
Prenos
Infekcia sa do tela nedostáva cez zažívací trakt, ale najčastejšie podaním kontaminovaných krvných derivátov v zdravotníckych zariadeniach, prípadne kontaminovanými nástrojmi, injekčnými ihlami, kontaktom s krvácajúcou kožou alebo sliznicou infikovaného človeka.
Vstupnou bránou môže byť drobné poranenie na koži alebo malé porušenie sliznice. K prenosu postačí aj minimálne množstvo krvi. K prenosu hepatitídy B môže dôjsť aj z matky na dieťa počas pôrodu, drobnými poraneniami u holičov, pedikérov, pri tetovaní.
Priebeh
Vírus postihuje pečeňové bunky, ktorý okrem akútneho ochorenia môže spôsobiť aj chronickú infekciu s rozvojom chronickej hepatitídy. Chronická infekcia zvyšuje riziko cirhózy a rakoviny pečene. Vírus hepatitídy B je vysoko odolný.
Rizikovou skupinou sú užívatelia drog podávaných do žily, osoby striedajúce sexuálnych partnerov, dialyzovaní pacienti a príjemcovia krvi, pacienti po transplantácii, deti matiek s chronickou hepatitídou B, zdravotnícky personál.
Inkubačná doba je 30 – 180 dní, obvykle však v rozmedzí 60 – 90 dní.
Prejavy infekcie sú rôzne:
- – kožné reakcie alergického typu,
- – bolesti kĺbov a svalov,
- – únava, slabosť,
- – nevoľnosť, nechutenstvo.
V 10 % prípadov u dospelých a až v 90 % prípadov u novorodencov dochádza k vývinu chronickej hepatitídy (trvá dlhšie ako 6 mesiacov).
Prevencia
Spočíva hlavne v opatreniach na zabránenie kontaktu s infikovanou krvou alebo telesnými tekutinami. Vysoké riziko predstavuje nechránený pohlavný styk, spoločné používanie ihiel a striekačiek, intímny styk s nakazenou osobou. K prenosu môže ale dôjsť aj spoločným používaním hygienických potrieb, pri tetovaní, zubných a chirurgických výkonoch.
Súčasťou prevencie je aj dôsledné dodržovanie dezinfekcie, sterilizácia a používanie jednorazových nástrojov v zdravotníckych zariadeniach.
Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie proti hepatitíde B.
Hepatitída typu C
Hepatitída typu C môže byť akútne (trvá menej ako 6 mesiacov), väčšinou však chronické zápalové ochorenie pečene, pri ktorom vírusová infekcia pretrváva viac ako 6 mesiacov. Prítomnosť zápalových buniek spôsobuje zdurenie pečene, ktorý poškodzuje jej hlavné funkcie a môže vyústiť až do stvrdnutia – cirhózy alebo do rakoviny pečene.
K prenosu dochádza:
- infikovanou krvou a telesnými tekutinami,
- pohlavným stykom,
- z matky na dieťa počas pôrodu,
- použitím spoločných ihiel,
- tetovaním, piercingom,
- použitím spoločných žiletiek.
K osobám so zvýšeným rizikom nákazy patria ľudia s vrodenou krvácavosťou, pacienti po operáciách a matky po ťažkých pôrodoch s podanou transfúziou, osoby po transplantácii orgánov alebo tkanív, dialyzovaní pacienti, zdravotnícki pracovníci, sexuálni partneri a rodinní príslušníci HCV pozitívnych osôb.
Priebeh
Zákernosť tejto infekcie spočíva v jej nenápadnom, miernom alebo až bezpríznakovom priebehu a v prechode do chronického štádia. Tak, ako pri hepatitíde A a B, aj tú sú príznaky podobné chrípke:
- bolesť hlavy, svalov a kĺbov,
- ťažkosti s trávením,
- infekt dýchacích ciest.
Inkubačná doba je 14 – 120 dní, priemerne 45 dní.
Prevencia
Spočíva hlavne v opatreniach na zabránenie kontaktu s infikovanou krvou alebo telesnými tekutinami. Dôraz sa kladie na to, aby nedochádzalo k spoločnému používaniu predmetov, ako holiace strojčeky, injekčné ihly, kefy. V rôznych tetovacích salónoch, holičstvách treba dbať na dôkladnú sterilizáciu a dezinfekciu, používať nástroje na jednorázové použitie a je nevyhnutné zabezpečiť bezpečnú manipuláciu s biologickým materiálom.