V súvislosti s prechodom na nový portál ÚVZ www.uvzsr.sk, bude súčasné webové sídlo RÚVZ PD (www.ruvzpd.sk) vypnuté k 31.12.2023.
Od 1.1.2024 bude doména ruvzpd.sk presmerovaná na nový portál www.uvzsr.sk.
Informácie týkajúce sa pôsobnosti RÚVZ PD nájdete na novom portáli na podstránke
www.uvzsr.sk/web/ruvzpd.

26. jún – Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a obchodovaniu s drogami

Ako drogy fungujú?

Drogy sú v podstate jedy. Ich účinok závisí od užitého množstva drogy. Malé množstvo stimuluje (zrýchli a naštartuje vás). Väčšie množstvo účinkuje ako sedatívum (spomalí vás). A ešte väčšie množstvo spôsobí otravu a môže človeka zabiť. Toto platí pre každú drogu. Líši sa iba množstvo drogy, ktoré je potrebné na dosiahnutie konkrétneho účinku. Mnohé drogy, ale spôsobujú aj niečo iné: priamo ovplyvňujú myseľ. Môžu skresliť pohľad človeka na dianie okolo neho. Výsledkom môže byť čudné, nerozumné, nevhodné a tiež deštruktívne konanie. Drogy blokujú všetky pocity a vnemy – tie, ktoré človek mať chce spoločne s tými, ktoré mať nechce. Takže drogy síce poskytujú krátkodobú pomoc tým, že uľavujú od bolesti, zároveň však ničia schopnosti a ostražitosť človeka a zatemňujú jeho myslenie. Lieky sú legálne drogy, ktoré majú cieľ „zlepšiť náš stav“, ale v skutočnosti len utlmujú nepríjemné pocity ako bolesť, smútok, žiaľ, atď… Niekedy sú potrebné. Avšak stále sú to drogy: účinkujú ako urýchľovače alebo utlmovače a privysoké dávky vás môžu zabiť. Takže, ak neužívate lieky tak, ako by sa mali užívať, môžu byť rovnako nebezpečné, ako nelegálne drogy.

Drogy ovplyvňujú myseľ

Zvyčajne si človek dokáže vybaviť spomienku okamžite, pretože má jasnú myseľ. Drogy ale zastierajú pamäť a vytvárajú v nej prázdne miesta. Keď sa človek snaží získať informácie z tejto zahmlenej spleti, nedokáže to. Drogy u človeka vyvolávajú pocit, že je pomalý alebo hlúpy a sú príčinou jeho zlyhaní v živote. A v dôsledku týchto zlyhaní sa jeho život stáva ťažším a človek chce viac drog, aby mu pomohli vyrovnať sa s tým.

Drogy ničia tvorivosť

Jedným z klamstiev o drogách je, že sa človek vďaka nim stáva viac tvorivým. Pravda je úplne iná. Určite poznáte umelcov, ktorí podľahli liekom, alkoholu, či drogám a ich tvorivosť sa navždy vytratila zo scény. Častokrát sa stretnete s drogami v škole alebo medzi kamarátmi a počúvate reči typu „veď si daj“ alebo „prečo nie, treba si užiť život“… Škoda, že si týchto ľudí neviete pretočiť v čase o 5 rokov neskôr. Mnohých by sme našli vo väzeniach, bez práce, v nápravných ústavoch či mŕtvych. Je teda potrebné pozrieť sa na svoj život trochu ďalej, ako len to, čo bude o týždeň. Človek, ktorý má jasne stanovené ciele a predstavu o svojej budúcnosti, si vie ľahko spočítať, či sú drogy prínosom alebo práve naopak.

Zdroj: http://slovenskobezdrog.sk/test/pravda-o-drogach/ako-drogy-funguju/