20. október – Svetový deň OSTEOPORÓZY

OSTEOPORÓZA – chorobné rednutie kostí patrí do skupiny ochorení, ktorým sa hovorí „tichí zabijaci“ podobne ako vysoký krvný tlak, cukrovka, artérioskleróza a pod.

Osteoporóza je jedným z ochorení, ktoré majú korene v mladosti a prejavuje sa neočakávane náhlymi zlomeninami kostí aj bez ťažkého pádu, alebo úderu. Takéto zlomeniny sa ťažko a dlho hoja, opakujú sa. Najčastejšou komplikáciou osteoporózy je zlomenina krčka stehennej kosti, ktorá v posledných desaťročiach hrozivo stúpa.

K rednutiu kostí – ubúdaniu kostnej hmoty a narúšaniu štruktúry kostí dochádza v priebehu starnutia u každého človeka. Intenzita a doba prejavenia sa ochorenia je však rozdielna a ovplyvniteľná. Po 65. roku života nastáva úbytok kostnej hmoty u mužov aj u žien. Ženy sú však už aj pred týmto obdobím rizikovejšie a to v období ťarchavosti, dojčenia a menopauzy.

I keď nie je známa jediná príčina ochorenia významne sa podieľa

  1. nedostatok vápnika – pre rast a obnovu kostí má najväčší význam
  2. nedostatok telesného pohybu – cvičenie a pohyb spevňuje kosti
  3. fajčenie, vysoký príjem kofeínu, alkohol – chronický alkoholizmus znižuje vstrebávanie vápnika.

Čo robiť?

Dôležité je
– včasné podchytenie ochorenia
(cielené preventívne prehliadky) a liečba
– prevencia:
1. dopriať si dostatok vápnika
– je jednou z najdôležitejších zložiek pre rast a udržanie kostnej hmoty. Zvýšená spotreba je v období rastu u oboch pohlaví a u žien počas ťarchavosti a dojčenia.
Najviac sa ho nachádza v mlieku, mliečnych výrobkoch, sardinkách, maku a lieskovcoch.
2. telesným pohybom aktívne zaťažovať kosti a kĺby.
Pri jeho nedostatku kostná hmota má tendenciu rýchlejšie ubúdať.
3. vylúčením fajčenia, obmedzením pitia množstva kofeínových nápojov a alkoholu je možné oddialiť nástup ochorenia a znížiť riziko kostných komplikácií a predĺžiť si kvalitu aktívneho života.

Oddelenie výchovy ku zdraviu