14. november – Svetový deň diabetu

Svetový deň diabetu je celosvetová kampaň, ktorá sa každoročne koná za účelom zjednotenia medzinárodnej komunity chorých na cukrovku (Diabetes mellitus) a za účelom zvyšovania povedomia o tomto ochorení, o jeho príčinách, príznakoch, liečbe a komplikáciách. Svetový deň diabetu nám, bohužiaľ, každý rok pripomína, že počet chorých na cukrovku sa stále zvyšuje.

Najčastejšie typy diabetu:

Cukrovka (diabetes mellitus) I. typu – vyžaduje injekčné podávanie inzulínu, zvyčajne sa vyskytuje u detí a mladých ľudí a predstavuje asi 10 – 15 % všetkých diabetikov.

Cukrovka II. typu – nezávislá od podávania inzulínu, vyskytuje sa hlavne u dospelých, zvyčajne je podmienená viacerými faktormi a trpí ňou asi 85 – 90 % pacientov.

Jedným z rizikových faktorov, ktorý sa podieľa na vzniku diabetu II. typu je OBEZITA. Tohtoročný Svetový deň diabetu sa nesie pod názvom Diabetes mellitus a pohybová aktivita.
Pohyb – pohybová aktivita je jedným zo základných postupov v liečbe diabetu II. typu. Odporúča sa dennodenná pohybová aktivita, trvajúca minimálne 30 minút.

Za vhodné pohybové aktivity pre diabetikov sa považujú: chôdza, beh, jazda na bicykli, plávanie, posilňovanie, cvičenie s fit loptou.
Vhodnou pohybovou aktivitou sa znižuje honota glykémie, zlepšuje sa schopnosť tkanív spracovať cukor, znižuje krvný tlak a hladinu tukov v krvi, klesá pocit hladu, znižuje telesnú hmotnosť, zvyšuje fyzickú zdatnosť, trénovanosť a funkčný stav, má pozitívny vplyv na psychiku, pôsobí proti depresiám, ……..

Medzi nevhodné pohybové aktivity diabetikov patria: adrenalínové športy, bojové športy (box, karate), parašutizmus, paraglaiding, raftinf, potápanie, motoristické súťaže.
Pri a aj po cvičení treba pamätať na to, aby bol výber cvičenia správny a správne vykonávaný (treba dodržiavať rady lekára), na prevenciu zranenia a na vznik hypoglikémie (pri diabete I. typu nikdy necvičiť na lačno).

Zdroj: ÚVZ SR, www.who.sk