12. september – Európsky deň ústneho zdravia

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 12. september za Európsky deň ústneho zdravia. Tento rok je deň zameraný na zdravie ústnej dutiny u fajčiarov a nesie sa pod heslom „Ústne zdravie a tabak“.

Je všeobecne známe, že fajčenie je zodpovedné za celý rad ochorení všetkých orgánových systémov ľudského tela, ústnu dutinu nevynímajúc. Ústna dutina fajčiara je v podstate vstupnou bránou pre všetky škodlivé splodiny vznikajúce pri horení cigarety. Prvým a často aj podceňovaným sprievodným znakom zo strany fajčiarov je špecifický zápach z úst, ktorý si oni samotní neuvedomujú, ich okolie však áno. Okrem tohto, dá sa povedať estetického problému však fajčenie ohrozuje zdravie ústnej dutiny oveľa závažnejším spôsobom.

Podľa výskumných štúdií majú fajčiari 5 – krát väčšie riziko vzniku parodontitídy, čo je zápalové ochorenie zubov a ďasien vedúce v konečnom štádiu k strate zubov. Nevyhnú sa ani častejšiemu výskytu zubného povlaku, zubných kazov a parodontálnych vačkov. Imunitný systém fajčiara je ohrozený zníženou vstrebateľnosťou vitamínu C, čo vedie k častým závažným infekciám ústnej dutiny. Cievy sliznice úst sú následkom fajčenia stiahnuté a tým sa znižuje jej prekrvenie.

Cigaretový dym obsahuje tzv. karcinogénne látky, ktoré sú zodpovedné za vznik nádorov aj v oblasti ústnej dutiny.

Ochorenia parodontu sa týkajú tkanív, ktoré obklopujú zub a upevňujú ho v zubnom lôžku kosti. Chorobný proces sa prejavuje najskôr zápalom ďasna, ktoré sa jeho následkom začne odchlipovať. Medzi ním a zubom vzniká vačok. Ďasno postupne ustupuje, odhaľujú sa zubné krčky, zuby sa „predlžujú“. Tieto sa neskôr začnú kývať a v konečnom štádiu vypadávajú. Sprievodným znakom celého procesu parodontitídy je krvácanie ďasien.

Účinnou prevenciou ochorení ústnej dutiny je pravidelná a dostatočná hygiena od útleho detstva, správna technika čistenia zubov správnou zubnou kefkou, odstraňovanie malých zubných kazov a u fajčiarov samozrejme zanechanie fajčenia.