12. september – Európsky deň ústneho zdravia
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 12. september za Európsky deň ústneho zdravia. V tento deň sa v roku 1854 narodil Dr. Charles Gordon zakladateľ Svetovej dentálnej federácie.
Zuby sú dôležitou súčasťou ľudského tela, zdravé zuby tvoria krásny úsmev a pridávajú človeku na psychickej pohode. Málokto si ale uvedomuje, že zub je jediná časť ľudského organizmu, ktorá nie je schopná regenerácie.
Ústne zdravie predstavuje zdravé zuby a okolité tkanivá, teda zuby bez zubného kazu, zdravé ďasná a paradont. Zubný kaz a ochorenia ďasien patria medzi najrozšírenejšie ochorenia ľudskej populácie a pravidelne sa vyskytujú u detí. Týmto ochoreniam sa dá predchádzať prevenciu a zdravotnou výchovou. S prevenciou treba začínať hneď od detstva. Čistenie zubov u detí má byť dôsledne kontrolované rodičom. Správnu techniku čistenia zubov si deti prenášajú do dospelosti a dodržujú po celý život.
Základom je ústna hygiena, odstraňovanie bakteriálneho povlaku, ako hlavnej príčiny týchto ochorení.
Zubný kaz a ochorenia paradontu majú negatívny vplyv na zdravie človeka a môžu spôsobovať ochorenia iných orgánov ľudského tela (infekcie srdca, zápaly obličiek, zápaly nervov, rizikovú graviditu, ochorenia tráviaceho traktu, zhoršenie stavu pri ochorení na diabetes mellitus a pri osteoporóze).
Neliečený zubný kaz spôsobuje bolesť a infekcie, čo môže viesť k problémom s jedením, rozprávaním, hraním a učením. Aj keď je zubnému kazu možné do veľkej miery predísť, je stále najčastejším chronickým ochorením u detí vo veku 6 – 11 rokov (25 %) a mládeže vo veku 12 – 19 rokov (59 %) (Preventing Dental Caries with Community Programs, 2010).