12. september – Európsky deň ústneho zdravia
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 12. september za Európsky deň ústneho zdravia. Ústne zdravie predstavuje zdravé zuby a okolité tkanivá, teda zuby bez zubného kazu a zdravé ďasná a paradont. Zubný kaz, zápal ďasien a paradontu predstavujú najčastejšie sa vyskytujúce chronické infekčné ochorenia ľudského organizmu. S prevenciou je potrebné začať u detí už od ich narodenia.
Základom je správna ústna hygiena – odstraňovanie bakteriálneho povlaku, ako hlavnej príčiny týchto ochorení. Zubný kaz a ochorenia paradontu predstavujú chronické neprenosné infekčné ochorenia, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie a spôsobujú ochorenia iných orgánov ľudského tela, napr.: infekcie srdca, obličiek, ale sú aj príčinou rizikovej gravidity spojenej s predčasným pôrodom a nízkou hmotnosťou novorodenca.
Neliečený zubný kaz spôsobuje bolesť a infekcie, čo môže viesť k problémom s jedením, rozprávaním, hraním a učením. Aj keď zubnému kazu je možné do veľkej miery predísť, je stále najčastejším chronickým ochorením u detí vo veku 6 – 11 rokov (25 %) a mládeže vo veku 12 – 19 rokov (59 %).
Témou tohtoročného Európskeho dňa ústneho zdravia je: „Ústne zdravie a diabetes“.
Ide o ochorenie so súčasne sa vyskytujúcimi prejavmi v ústnej dutine, ktoré vplývajú na starostlivosť o ústne zdravie. Pri ústnom zdraví nejde len o zuby, ale aj o okolité tkanivá, jazyk, dysfunkciu slinných žliaz, ústnu mukózu, ústne infekcie a senzorické poruchy v ústnej a tvárovej oblasti.
Najčastejšie sa vyskytujúce chronické infekčné ochorenia v ľudskom tele sú zubný kaz a zápaly ďasien a parodontu. Zubný kaz spôsobujú ústne mikroorganizmy, ktoré vytvárajú na zuboch zubný povlak. Ďalším faktorom vzniku zubného kazu je príjem potravy a jej frekvencia. Aj keď zubnému kazu je do veľkej miery možné predísť je stále veľmi rozšírené ochorenie hlavne u detí a mládeže.
Diabetici sú omnoho náchylnejší na ochorenia ďasien, pretože cukrovka spomaľuje prirodzené regeneračné procesy v tele.
Je dokázané, že diabetik reaguje zápalom na také množstvo zubného povlaku, ktoré by u zdravého jedinca žiadne ťažkosti nevyvolalo. Tiež tvorba zubného kameňa býva v týchto prípadoch urýchlená a je žiadúce jeho pravidelné odstraňovanie.
Kandidóza – kvasinková infekcia dutiny ústnej, ktorá sa prejavuje bielymi škvrnami na jazyku. Môže byť bolestivá, spôsobovať pocit pálenia v ústach.
Pravidelná starostlivosť o zuby aj ústa je u diabetika veľmi dôležitá. Zuby je potrebné čistiť po každom jedle, je nutné čistiť vonkajšiu a vnútornú stranu zubov aj žuvacie plochy. Ak nie je možné si po jedle zuby vyčistiť, je vhodné ústa vypláchnuť vodou alebo žuť žuvačku bez cukru.
Diabetik by mal vo vlastnom záujme informovať svojho zubného lekára aj dentálnu hygieničku o tom, že trpí cukrovkou. Odporúča sa nechať si každých šesť mesiacov dôkladne vyšetriť chrup a ústnu dutinu.
Správna starostlivosť o zuby a ústnu dutinu spolu s dodržiavaním diabetickej diéty a liečebných opatrení je najspoľahlivejším spôsobom, ako predchádzať infekčným ochoreniam ústnej dutiny.
Ako predchádzať zubnému kazu?
- Chrup čistiť najmenej dvakrát denne, ideálne po každom jedle. Dbať na správnu techniku čistenia zubov.
- Zubnú kefku meniť najmenej každé 3 mesiace.
- Aspoň raz denne používať dentálnu niť a medzizubnú kefku.
- Znížiť množstvo cukru v jedle a najmä znížiť frekvenciu jeho príjmu.
- Používať výrobky ústnej hygieny s obsahom fluóru.
- Zdravou vyváženou stravou.
- Pravidelne navštevovať zubného lekára.