V súvislosti s prechodom na nový portál ÚVZ www.uvzsr.sk, bude súčasné webové sídlo RÚVZ PD (www.ruvzpd.sk) vypnuté k 31.12.2023.
Od 1.1.2024 bude doména ruvzpd.sk presmerovaná na nový portál www.uvzsr.sk.
Informácie týkajúce sa pôsobnosti RÚVZ PD nájdete na novom portáli na podstránke
www.uvzsr.sk/web/ruvzpd.

1. december – Svetový deň boja proti AIDS (World AIDS Day od roku 1988)

Na Slovensku za posledných 25 rokov, čo sa monitoruje výskyt HIV, sa potvrdilo 367 prípadov. Klinické príznaky AIDS sa vyvinuli u 57 ľudí. Aj keď je dobre zavedené sledovanie a monitorovanie tohto ochorenia a je predpoklad, že dosť veľký počet je zachytený, reálny počet je niekoľkonásobne vyšší.

Zaznamenali sa tiež úmrtia 42 infikovaných. Ako uvádza ministerstvo zdravotníctva v správe o plnení národného programu prevencie HIV/AIDS, ochorenie sa najčastejšie zistilo u mužov. Tento problém sa týka najmä miest, pričom najviac prípadov je evidovaných v Bratislavskom kraji.

Odhaduje sa, že vo svete má HIV asi 33 miliónov ľudí. Slovensko patrí s výskytom ochorenia medzi najmenej postihnuté krajiny nielen vo svete, ale aj v Európe. Dá sa však očakávať, že počet novodiagnostikovaných prípadov HIV i počet AIDS sa bude postupne zvyšovať, podobne ako v okolitých krajinách. Aj preto sa kladie veľký dôraz na prevenciu a dostatok informácií, ktorých nikdy nie je dosť.

Liečba antiretrovirotikami pre nakazených sa poskytuje v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. HIV/AIDS sa nedá vyliečiť, ale podávaním liekov možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu.

Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV:

Prvé štádium je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. U infikovaného sa časom prejaví zväčšenie lymfatických uzlín, nezávisle od toho dochádza počas 1-3 týždňov v 70 percentách prípadov k infekcii, ktorá prebieha podobne ako chrípka – únava, bolesti hlavy a údov, hnačky, zvracanie, strata chuti do jedla a horúčka.

Druhé štádium je HIV-pozitív – asociačné ochorenie, ktoré je charakteristické opakovanou horúčkou okolo 38,5 °C bez príčiny, hnačkami trvajúcimi dlhšie ako mesiac, plesňou nosohltanu, opakovane sa vyskytujúcim oparom na tele, zbelením ústnej sliznice a abscesmi.

Tretie štádium je už samotný AIDS, ktorý sa prejavuje veľkou stratou hmotnosti, obmedzeným fungovaním mozgu, infekciami spôsobenými parazitmi, vírusmi, baktériami a plesňami, tuberkulózou či opakovaným bakteriálnym zápalom pľúc a nádormi. Centrálne orgány postihuje pleseň, črevá postihuje chronická infekcia.

Testovanie podozrivých vzoriek realizuje Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS. Ľudia sa v prípade potreby môžu nechať anonymne otestovať vo všetkých úradoch verejného zdravotníctva alebo v referenčnom centre.

Zdroj: TASR

Oddelenie výchovy ku zdraviu