1. december – Svetový deň AIDS

HIV

HIV je vírus  ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Tento vírus napáda imunitný (obranný) systém človeka a znižuje tak obranyschopnosť voči ochoreniam.
Prvé príznaky infekcie HIV sa môžu a nemusia objaviť 2- 3 týždne po infekcii. Pripomínajú chrípku (celková únava, bolesti kĺbov a svalov, zvýšená teplota až horúčka). Sú to všeobecné príznaky, ktoré sa po pár týždňoch stratia. U veľa ľudí prejde toto štádium bez toho, aby sa príznaky objavili. Medzi infikovaným vírusom HIV a vypuknutím choroby AIDS u neliečených pacientov môže prejsť aj niekoľko rokov.

AIDS

AIDS je získaný syndróm imunitnej nedostatočnosti. Je to posledné štádium HIV infekcie.
Človeku úplne zlyhá imunitný systém a telo už nie je schopné brániť sa žiadnemu ochoreniu. Pacient, ktorý sa nelieči na HIV, môže dostať AIDS (ochorieť na neurologické, onkologické ochorenie alebo aj  zomrieť).

Vírus HIV sa prenáša 3 spôsobmi:

  1.  nechráneným pohlavným stykom – bez ohľadu na pohlavie a vek partnerov a formy sexuálneho styku,
  2.  krvnou cestou – používaním nesterilných ihiel a injekčných striekačiek, piercingom,    tetovaním nesterilnými nástrojmi,
  3. z matky na dieťa – počas tehotenstva, pôrodu alebo materským mliekom.

Cesty prenosu vírusu HIV možno rozdeliť do troch skupín:

  1. keď existuje vysoké riziko prenosu (vaginálny styk, análny styk, injekčné užívanie drog),
  2. keď existuje určité riziko prenosu (orálny styk, tetovanie, kojenie, prenos z matky na dieťa počas tehotenstva, alebo pôrodu, používanie spoločných hygienických pomôcok,  bojové športy),
  3. keď neexistuje riziko prenosu – bez rizika (bodnutie hmyzom, bežné bozkávanie, kašľanie, kýchanie, spoločné používanie kuchynského riadu, bežný spoločenský styk a podávanie rúk, kúpanie v bazéne).

Za rizikové správanie sa považuje:

  • nechránený pohlavný styk s človekom, ktorého zdravotný stav nepoznám,
  • striedanie sexuálnych partnerov,
  • sexuálne praktiky, ktoré narúšajú sliznicu a spôsobujú krvácanie,
  • používanie nesterilných ihiel a striekačiek, pri vnútrožilovom užívaní drogy.

Podľa organizácie UNAIDS (Joint United Nations Programme on HIV/AIDS) žilo koncom roka 2013 na svete približne 35,3 miliónov ľudí s HIV.

V Slovenskej republike sa od roku 1985 do konca roka 2013 potvrdila infekcia HIV/AIDS u 512 občanov. V roku 2013 sa infekcia HIV potvrdila u 82 osôb. Najviac HIV – infikovaných osôb žije v bratislavskom kraji. Rozdelenie HIV pozitívnych prípadov podľa veku jasne ukazuje maximum ohrozenia vo vekovej skupine 25 – 29 rokov. Najčastejším spôsobom prenosu infekcie HIV v SR je nechránený sexuálny kontakt muža s mužom. Pri prenose infekcie HIV heterosexuálnym stykom dominujú ženy nad mužmi.

Ďalšie informácie o HIV/AIDS tiež nájdete na webe Úradu verejného zdravotnícvta SR.